• Idzie jesień, prognozy spadającrisis

Kolejne spolki z małej giełdy odwołują lub obniżają prognozy. To dopiero przedsmak fali, która nadejdzie po 3 kwartale.


Wczoraj nowy zarząd DBB Green Energy zweryfikował wiarygodność poprzednich władz. Po zapoznaniu się z dokumentami spółki i rozmowach z potencjalnymi klientami przyznano, że nie uda się wykonać prognoz na ten rok. — Spółka nie osiągnie znaczących przychodów do końca roku 2012 — podano w komunikacie.

 

Dodano, że pełna aktualizacja projekcji nastąpi wraz z publikacją wyników finansowych za trzeci kwartał. Jeszcze w raporcie za drugi kwartał poprzedni zarząd spółki (zmienił się krótko po publikacji wyników) podtrzymywał plan finansowy i zapewniano, że sprzedaż urządzenia HWK — Hydrodynamicznej Wytwornicy Kawitacji (są wykorzystywane w oczyszczalniach ścieków) ruszy na dobre w trzecim kwartale. Tak się jednak nie stanie, więc o obiecywanych przychodach w wysokości 8,4 mln zł i zysku netto na poziomie 2,6 mln zł trzeba zapomnieć.

 

W pierwszym półroczu nie osiągnięto żadnych przychodów,a strata netto to prawie 0,5 mln zł. To nie pierwsza wpadka spółki, która już w zeszłym roku skorygowała prognozy. Kilka dni temu inna spółka z NewConnect — Mabion — odwołała plan finansowy na ten rok, co tłumaczyła „wystąpieniem znacznych czynników wpływających na zakres i harmonogram wyników związanych z realizacją strategii ekspansji na rynki zagraniczne”.

 

Biotechnologiczna firma nie poda nowych szacunków. W kolejnych tygodniach można oczekiwać wielu podobnych komunikatów, bo firmy z NewConnect tradycyjnie przy okazji publikacji wyników za trzeci kwartał jedna po drugiej weryfikują (de facto — obniżają lub odwołują) prognozy, sporządzane bardzo często przy okazji oferty prywatnej, poprzedzającej giełdowy debiut.

 

Przed rokiem takich przypadków było kilkadziesiąt, teraz może być ich jeszcze więcej.


Opracowanie:

 

newconnect.pb.pl