• NewConnect Lead – ostatnia prosta przed wejściem na rynek główny GPW



Na dzień 2 listopada 2011 r. rynek NewConnect skupia 323 spółki. Z czego tylko w tym roku zadebiutowało już ponad 140. Kolejne debiuty sprawią, że w tym przedsionku rynku głównego GPW, za który rynek NC jest uważany, będzie jeszcze bardziej tłoczno, trudniej będzie się też wyróżnić i pozostać zauważonym przez inwestorów. Jak sprawdzić, która spółka jest bliżej parkietu głównego? 

 

fotolia.pl

 

NewConnect Lead jak „trampolina”

 

W tym celu możemy wykorzystać segment rynku NewConnect o nazwie NewConnect Lead. Jak już sama nazwa wskazuje segment skupia liderów rynku. A to czym dokładnie jest, odzwierciedlają słowa prezesa Warszawskiej Giełdy Ludwika Sobolewskiego, wypowiedziane podczas prezentacji projektu NewConnect Lead, która odbyła się 16 marca 2010 roku: „NewConnect Lead ma pełnić funkcję dodatkowego zasilania dla dużej giełdy. Nie jest instrumentem przytrzymania spółek na rynku NewConnect. Ma być czymś dokładnie przeciwnym – segmentem, który ma być swoistą trampoliną dla firm, które się w nim znajdą. Pozwoli odbić się firmom jeszcze bardziej i w perspektywie krótko lub średnioterminowej znaleźć się na dużej giełdzie”.

 

Kto dokładnie tworzy segment NC Lead?


Warunki wejścia spółki w poczet segmentu zostały określone w uchwale Nr 233/2010 Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z dnia 16 marca 2010 r. I tak do segmentu NewConnect Lead kwalifikowane są spółki spełniające wszystkie z poniższych kryteriów:

 

  1. Średnia wartość kapitalizacji emitenta przekracza równowartość w złotych 5.000.000 euro, zaś w wolnym obrocie w dniu kwalifikacji znajduje się co najmniej 10% akcji tego emitenta;
  2. Średnia liczba transakcji akcjami emitenta na sesję w ostatnich 6 miesiącach przekraczała  5 transakcji na dzień obrotu lub średnia wartość obrotów w tym okresie przekraczała 10.000 złotych na dzień obrotu;
  3. Transakcje akcjami tego emitenta w okresie ostatnich 6 miesięcy kalendarzowych były zawierane na co najmniej połowie sesji;
  4. W ostatnich 6 miesiącach średni kurs akcji emitenta był wyższy niż 50 groszy, a jego średnia zmienność nie przekraczała 15%;
  5. Akcje emitenta notowane są na rynku NewConnect od co najmniej 12 miesięcy kalendarzowych;
  6. Emitent stosuje zasady ładu korporacyjnego określone w dokumencie „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na NewConnect";
  7. Jakość wykonywania przez spółkę obowiązków informacyjnych.

 

Jak widać NC Lead skupia liderów z prawdziwego zdarzenia, swoistych prymusów wśród emitentów. Samo dostanie się do NC Lead jest już wyróżnieniem, jednakże spółki nie mogą spocząć na laurach i spuścić z tonu, ponieważ giełda dokonuje okresowej weryfikacji wskaźników i warunków, o których mowa wyżej, oraz nowej kwalifikacji akcji do segmentu NewConnect Lead po zakończeniu ostatniego dnia obrotu w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu każdego roku. Także skład segmentu może się zmieniać, wyjście spółki z grona NC Lead da sygnał inwestorom, że dana spółka nie zasługuje na zaufanie jakim ją obdarzono.

 

Zarząd giełdy chcąc zapewnić najwyższą jakość segmentu NC Lead, dopuszcza także możliwość usunięcia spółki z jego grona, poza wynikającymi z uchwały terminami nowej kwalifikacji akcji do segmentu. Dzieje się tak w przypadku stwierdzenia przez zarząd giełdy, że emitent nie wykonuje obowiązków informacyjnych określonych w Regulaminie Alternatywnego Systemu Obrotu lub wykonuje te obowiązki w sposób nienależyty, oraz w przypadku stwierdzenia przez Zarząd Giełdy naruszenia przez emitenta innych zasad lub przepisów obowiązujących w Alternatywnym Systemie Obrotu na rynku NewConnect. W obu przypadkach Zarząd Giełdy biorąc pod uwagę stopień i zakres powstałego naruszenia, może postanowić o niezwłocznym usunięciu akcji danego emitenta z segmentu NC Lead. Widzimy więc jak duży nacisk jest stawiany na wymogi jakościowe. Spółki z segmentu muszą zatem prowadzić bardzo rozbudowaną politykę informacyjną wobec inwestorów, co z pewnością ogranicza ryzyko inwestycyjne. W przypadku emitentów, których akcje zostały usunięte z segmentu NewConnect Lead, ponowna kwalifikacja do tego segmentu może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy kalendarzowych od dnia usunięcia akcji emitenta z tego segmentu.

Poza samym prestiżem jaki niesie ze sobą obecność spółki w gronie NC Lead, dochodzą także aspekty czysto marketingowe. Taka swego rodzaju nagroda za już włożony wysiłek i motywacja do dalszej pracy. W przypadku zakwalifikowania akcji emitenta do segmentu, nazwa akcji emitenta jest oznaczana w sposób szczególny w serwisach informacyjnych Giełdy i na stronie www.newconnect.pl. Natomiast informacje dotyczące akcji zakwalifikowanych do segmentu NewConnect Lead podawane są do publicznej wiadomości w formie komunikatu o składzie segmentu, najpóźniej w dniu obrotu następującym po dniu dokonania kwalifikacji.

 

NC Lead dziś


Po raz pierwszy skład segmentu NC Lead został określony 31 marca 2010 roku (16 spółek znalazło się wtedy na liście spółek-liderów rynku NewConnect) czyli ponad półtora roku temu. Od tego czasu zostało dokonanych 6 weryfikacji składu segmentu. Ostatnia aktualizacja składu NC Lead odbyła się 30 września. Do segmentu trafiło 11 spółek (Aton-Ht S.A.; Aztec International S.A.; BGS Energy Plus A.S.; EGB Investments S.A.; Grupa PSW Holding S.A.; Internity S.A.; IQ Partners S.A.; Mabion S.A.; Orzeł S.A.; Photon Energy A.S.; Telestrada S.A.). Ze względu na to, że 11 października spółka IQ Partners zadebiutowała na głównym parkiecie GPW, na dzień 2 listopada 2011 w segmencie jest 10, a nie 11 spółek. Przejście IQ Partners na rynek regulowany tylko potwierdza, że do segmentu NewConnect Lead trafiają najlepsi.

 

Opracowanie:

 

Ipo.pl