• Jak wziąć udział w IPO na NewConnect? (1)



Spółka może pozyskać kapitał z rynku NewConnect na dwa sposoby. Pierwszy opisany w poprzednim wydaniu biuletynu to oferta prywatna, czyli tzw. Private placement. Drugim sposobem w jaki inwestorzy mogą również nabywać akcje na NewConnect jest tradycyjna, znana z rynku regulowanego oferta publiczna – w skrócie zwana IPO (od ang. Initial Public Offering). W przypadku skorzystania z tej drogi oferowania akcji, Emitent podlega takim samym procedurą dopuszczeniowym jakie stosowane są na rynku regulowanym, wraz z koniecznością sporządzenia prospektu emisyjnego i zatwierdzenia go przez Komisję Nadzoru Finansowego.

 

fotolia.pl

 

Z tych powodów powyższa forma debiutu nie cieszy się dużą popularnością na NewConnect. Nie mniej jednak warto zapoznać się z jej specyfiką albowiem około 10% spółek debiutujących na NewConnect przeprowadza emisję akcji właśnie w ten sposób.

 

Przeprowadzenie oferty publicznej jest długim i skomplikowanym procesem, poniżej przedstawione zostaną te jego elementy, które mają istotne znaczenie z punktu widzenia inwestora indywidualnego.

 

Najistotniejszym elementem oferty publicznej jest ustalenie odpowiedniej ceny emisyjnej. Określenie optymalnej ceny jest trudne. Określenie zbyt niskiej ceny zwiększa prawdopodobieństwo udanej sprzedaży, ale emitent lub wprowadzający musi się liczyć z odpowiednio niższymi wpływami. Z kolei ustalenie zbyt wysokiej ceny może spowodować, że oferta nie spotka się z zainteresowaniem inwestorów. Mechanizmem pozwalającym emitentowi lub wprowadzającemu zorientować się, jakie jest potencjalne zainteresowanie jego papierami wartościowymi, jest proces badania popytu. Liczba oferowanych papierów wartościowych oraz cena ich emisji powinna zostać zamieszczona w prospekcie emisyjnym. Jednakże możliwe są też sytuacje, gdy prospekt nie będzie zawierał powyższych informacji.


Z powyższych powodów, przed skorzystaniem z oferty publicznej, zawsze należy się zapoznać z prospektem emisyjnym.

 

Prospekt emisyjny może nie zawierać ceny emisyjnej papierów wartościowych lub ostatecznej liczby oferowanych papierów wartościowych tylko w przypadku spełnienia jednego z poniższych warunków:

 

  1. wskazanie w prospekcie emisyjnym co najmniej ceny maksymalnej, lub kryteriów i zasad ustalenia ostatecznej ceny emisyjnej papierów wartościowych lub ostatecznej liczby papierów wartościowych,
  2. wskazanie w prospekcie emisyjnym, że osobie, która złożyła zapis przed przekazaniem do publicznej wiadomości informacji o cenie lub liczbie oferowanych papierów wartościowych, przysługuje uprawnienie do uchylenia się od skutków prawnych złożonego zapisu poprzez złożenie w firmie inwestycyjnej oferującej papiery wartościowe oświadczenia na piśmie, w terminie 2 dni roboczych od dnia przekazania do publicznej wiadomości tej informacji, (prawo do zrezygnowania z zakupu akcji).

 

Jeżeli emitent skorzystał z możliwości nie zamieszczania w prospekcie emisyjnym ostatecznej ceny i liczby papierów wartościowych, jest wówczas zobowiązany do niezwłocznego przekazania informacji o ostatecznie ustalonej cenie emisyjnej lub cenie sprzedaży oraz liczbie oferowanych papierów wartościowych do KNF oraz do publicznej wiadomości w sposób, w jaki został udostępniony prospekt emisyjny oraz w trybie przewidzianym na publikację raportów bieżących.

 

ciąg dalszy nastąpi....

 

Opracowanie:

 

SII