• Sobolewski: Nowe wskaźniki uporządkują rynek



Ludwik SobolewskiO przeszłości, teraźniejszości i przyszłości małej giełdy opowiada Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

- Jak powstał NewConnect?

Ludwik Sobolewski, prezes GPW: Jesienią 2006 r. podjęto poważne działania, by stworzyć coś, czego jeszcze w Polsce nie było, coś zupełnie nowego. Najważniejsze było sprecyzowanie, czym NewConnect ma się różnić od GPW. Jakie spółki dopuszczać do obrotu i jak zabezpieczyć przekazywanie informacji? Projekt został przygotowany jako element regionalnej strategii GPW. Wydarzenie okazało się przełomowe dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Alternatywny rynek obrotu papierów wartościowych dostosowano do nowych potrzeb uczestników.

- Jakie perspektywy ma NewConnect w chwili spowolnienia gospodarczego i obaw o powrót recesji w głównych gospodarkach?

Jestem optymistą. Alternatywny rynek wykazał się odpornością nawet w trakcie spektakularnych spadków na całym świecie. Przez cztery lata przez NewConnect przewinęło się ponad 300 spółek, zbankrutowała tylko jedna. Nie będziemy mieli do czynienia z zatrzymaniem platformy w trudnych czasach. Dowodem na to były debiuty nowych spółek w okresie największego spowolnienia gospodarczego kilka lat temu. NewConnect nabiera coraz większego znaczenia w kategorii alternatywnych rynków finansowych.

- Jakie są plany na przyszłość?

Na rynku działają spółki z wielu sektorów gospodarki, chcemy to uporządkować. Na NewConnect pojawią się kolejne indeksy. Jako pierwszy powstanie wskaźnik skupiający 50 najbardziej płynnych emitentów. Planujemy stworzyć kolejne, grupujące spółki według etapu rozwoju.

 

Więcej: newconnect.pb.pl

Opracowanie: 

 

nc_pb_logo