• Wszystko o walnych zgromadzeniach



fotolia.plWprowadzone do Ksh zmiany są implementacją do polskiego prawa postanowień Dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lipca 2007 r. w sprawie wykonywania niektórych praw akcjonariuszy spółek notowanych na rynku regulowanym. Zmiany te miały zwiększyć dostępność i ułatwić procedury rejestracji i uczestnictwa w walnych zgromadzeniach. Inwestorzy, którzy przebrnęli do końca przez chociaż jedno ogłoszenie o zwołaniu walnego zgromadzenia, mogą mieć wątpliwości, czy obecnie jest rzeczywiście prościej.

 

Walne zgromadzenie – dla kogo i po co

 

Wielu komentatorów utrzymuje, że walne zgromadzenia, wskutek rozwoju komunikacji elektronicznej i szerokich obowiązków informacyjnych ciążących na spółkach publicznych, nie są już potrzebne inwestorom („Kapitałowy”, październik 2010, Walne zgromadzenia nie są już potrzebne inwestorom, W. Grabiński). Również wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów, od kilku lat przeprowadzanego przez SII, zdają się wskazywać na stosunkowo małe zainteresowanie statystycznego inwestora uczestnictwem w walnych zgromadzeniach. Rynek giełdowy stwarza ogromne możliwości inwestycyjne, a decyzje odnośnie przeprowadzania transakcji kupna i sprzedaży zapadają niejednokrotnie w tym samym dniu. Jeśli inwestorom nie podoba się, jak to mówią niektórzy analitycy – „performance” spółki, to przecież mogą sprzedać akcje i rozejrzeć się za inną okazją inwestycyjną. I to jest racjonalne zachowanie inwestora. Jednak część inwestorów zachowuje się jak akcjonariusze – chcą korzystać z uprawnień korporacyjnych właściciela akcji, mocniej identyfikują się ze spółką, branżą w której działa, jej aktywami. Domagają się dialogu z zarządem, oczekują dodatkowych wyjaśnień, chcą uczestniczyć w decyzjach podejmowanych przez akcjonariuszy.

 

Dla tych, którzy nie opierają się wyłącznie na analizie technicznej, obecność na walnym może dostarczyć wielu informacji, począwszy od subiektywnej oceny osób zarządzających, sposobu traktowania akcjonariuszy mniejszościowych i poziomu dyskusji nad sprawami objętymi porządkiem obrad. Obecność na walnym zgromadzeniu może w pewnych sytuacjach umożliwić zablokowanie decyzji niekorzystnych dla akcjonariuszy mniejszościowych. W większości przypadków głos akcjonariuszy mniejszościowych nie będzie decydujący, ale nawet wówczas aktywność na walnym może skłonić zarząd lub akcjonariuszy większościowych do zmiany stanowiska w określonych sprawach. (patrz artykuł str. XX). Dodatkowo prawo zaskarżenia uchwał walnego zgromadzenia przysługuje wyłącznie akcjonariuszom, którzy byli obecni na walnym, głosowali przeciwko uchwale i zażądali zaprotokołowania sprzeciwu.

 

Jak dowiedzieć się, co się działo na walnym zgromadzeniu?

 

Przepisy prawa wymagają, aby spółka publiczna w formie raportu bieżącego podała treść uchwał podjętych przez walne zgromadzenie.  Raport bieżący w tej sprawie powinien zostać przekazany niezwłocznie, nie później niż w ciągu 24 godzin. Jednak nie będzie to informacja pełna – przepisy mówią o przekazaniu treści uchwał podjętych na walnym zgromadzeniu, liczbie głosów za, przeciw i wstrzymujących się oraz o sprzeciwach zgłoszonych do protokołu. Zazwyczaj w raporcie tym nie będzie informacji o wnioskodawcach alternatywnych projektów, o treści uchwał, które zostały odrzucone przez walne zgromadzenie, o tym, kto zgłosił kandydatów do rady nadzorczej. Mimo obowiązku raportowania o odpowiedziach zarządu na pytania akcjonariuszy zgłoszone w trakcie walnego oraz poza walnym zgromadzeniem wiele spółek tego nie robi. Nie dowiemy się z raportu o przebiegu dyskusji, a w szczególności jak zarząd radzi sobie z tzw. pytaniami trudnymi. Sytuację nieco poprawiłoby obowiązkowe publikowanie protokołów notarialnych z walnego zgromadzenia lub publikacja nagrania audio przebiegu walnego w pliku audio. Taką potrzebę dostrzegła m.in. KNF w dokumencie Wzmocnienie ochrony uczestników rynku kapitałowego . Nie ulega wątpliwości, że tylko obecność na walnym zgromadzeniu daje inwestorowi gwarancję pełnej wiedzy o przebiegu walnego.

 

Zwyczajne i Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie

 

Raz do roku musi odbyć się zwyczajne walne zgromadzenie spółki akcyjnej, w trakcie którego odbywa się głosowanie nad przyjęciem sprawozdań finansowych i sprawozdania z działalności spółki, wypłacie dywidendy oraz głosowanie nad udzieleniem absolutoriów członkom zarządu i rady nadzorczej.....

 

To jest jedynie fragment artykułu. Cały artykuł ukazał się w Akcjonariuszu 2/2011.

 

Opracowanie:

 

SII