• Oni jadą na pełnych obrotach



samochodJednym z zasadniczych atutów rynku NewConnect, który miał zachęcić przedsiębiorstwa z sektora MŚP do przejścia ścieżki upublicznienia, miała być płynność walorów będąca naturalną właściwością instrumentów pozostających w obrocie giełdowym. Możliwość wyceny rynkowej spółki, a także perspektywa odsprzedaży pakietu akcji przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad firmą to swego rodzaju ukoronowanie ciężkiej pracy założycieli nad budowaniem wartości przedsiębiorstwa.

 

Na rynku niepublicznym transakcji typu M&A czy inwestycji private equity w sektorze MŚP w okresie od sierpnia 2007 r., kiedy to rozpoczęto notowania na NewConnect, było mniej aniżeli debiutów w Alternatywnym Systemie Obrotu (ASO). Jest to jasny sygnał, iż dostępność kapitału na NewConnect oraz atrakcyjność procesu upublicznienia pod względem formalnym i kosztowym jest relatywnie wysoka. Ponadto specyfika transakcji kształtujących strukturę akcjonariatu spółek notowanych w ASO w zdecydowanej większości przypadków pozwala zachować kontrolę nad przedsiębiorstwem właścicielom - założycielom, co nie zawsze ma miejsce w przypadku fuzji, przejęć czy też inwestycji private equity.

 

Możliwość względnie elastycznego kształtowania struktury właścicielskiej to niewątpliwa zaleta rynków giełdowych. Pojawienie się zewnętrznych inwestorów w spółce niesie z sobą szereg następstw. Z jednej strony ich wpływ na notowania kursu akcji, szczególnie w początkowym okresie życia giełdowego, jest niebagatelny. Z drugiej strony przekazanie odpowiedniej części kapitału zakładowego i nawiązanie dobrych relacji z nowymi współwłaścicielami może przynieść wymierne korzyści dla obu stron. Działania w wyżej wymienionych kwestiach są jednak obarczone ryzykiem niepowodzenia.

 

Co z tą płynnością?

 

Jednym z głównych zarzutów stawianych spółkom notowanym w ASO jest niski poziom obrotów w handlu akcjami. Przyczyn takiego stanu rzeczy można się doszukiwać zarówno w działaniach samej spółki, jak i zachowaniach inwestorów. Nie ulega jednak wątpliwości, że opinia rynku o niskiej płynności, która coraz częściej pojawia się w kontekście NewConnect, wydaje się być tezą nie do końca słuszną. Powyższe stwierdzenie jest szczególnie krzywdzące dla podmiotów, które mogą się poszczycić dużymi wolumenami wymiany. Warto zatem zastanowić się, jakie cechy spółek notowanych w ASO rodzą zainteresowanie wśród inwestorów przejawiające się w wysokich obrotach na akcjach.

 

W kwartalnych zestawieniach za okres IQ2010 – IQ2011 zaprezentowano po 10 podmiotów, których akcje (lub prawa do akcji) był najczęściej przedmiotem wymiany na rynku NewConnect.

 

Tabela 1. 10 spółek o największych obrotach w handlu akcjami w I kwartale 2010 r.

Lp.

Nazwa spółki

Wartość obrotów

(w mln zł)

1

Grupa PSW Holding

87,39

2

ATON-HT

65,66

3

Nicolas Games

63,02

4

Eko Export

47,84

5

Cerabud

46,62

6

Serenity

34,73

7

Euroimplant

32,74

8

DM WDM

31,31

9

Szar

30,55

10

Index Copernicus International

27,82

 

W I kwartale 2010 r. liderem pod względem obrotów okazała się Grupa PSW Holding. Informacje o zawarciu istotnych umów, listów intencyjnych oraz emisjach nowych akcji okazały się skutecznym motorem handlu na papierach spółki. Za plecami lidera znalazł się ATON-HT, który na początku ubiegłego roku zawarł umowy z klientami z USA na sprzedaż swoich urządzeń i licencji oraz przystąpił do emisji kolejnej serii akcji. Z kolei trzeci w zestawieniu Nicolas Games już w pierwszym tygodniu stycznia poinformował o poszukiwaniach inwestora strategicznego, planowanej emisji akcji, zmianach w radzie nadzorczej oraz podpisaniu umowy z europejskim wydawcą gry Afterfall:Rascal.

 

Tabela 2. 10 spółek o największych obrotach w handlu akcjami w II kwartale 2010 r.

Lp.

Nazwa spółki

Wartość obrotów

(w mln zł)

1

ATON-HT

23,59

2

Euroimplant

14,50

3

Promet

12,65

4

Nicolas Games

12,53

5

Goadvisers

12,52

6

Black Pearl Capital

12,06

7

VEDIA

11,96

8

GPF Causa

11,82

9

Eko Export

11,68

10

Dent-a-Medical

11,02

 

Drugi kwartał 2010 r. przyniósł zmiany. W pierwszej dziesiątce najbardziej płynnych spółek znalazły się tylko 4 podmioty (ATON-HT, Nicolas Games, Eko Export i Euroimplant), które figurowały na poprzedniej liście, przy czym poprzedni wicelider tym razem uplasował się na czele stawki. ATON-HT po raz kolejny podał do publicznej wiadomości szczegóły kilku transakcji sprzedaży swojego urządzenia, a także dane dotyczące emisji akcji serii E. Drugi w tym okresie Euroimplant przekazywał informacje o emisji akcji serii D oraz raporty okresowe. Za plecami spółki biotechnologicznej znalazł się Promet, który tuż po debiucie poinformował o zobowiązaniach do niezbywania akcji przez głównego akcjonariusza, uruchomieniu nowego punktu skupu i podpisaniu umowy kredytowej...

 

Ciąg dalszy tego artykułu znajduje się w ostatnim numerze Akcjonariusza 2/2011 Akcjonariusz

 

Opracowanie:

 

Certus Capital