• Droga na NewConnect



Droga na NCNewConnect jest propozycją giełdy dla innowacyjnych i dynamicznych firm z dużymi perspektywami rozwoju. Dzięki alternatywnemu systemowi obrotu możliwość zaistnienia na parkiecie i pozyskania kapitału z giełdy otwiera się przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami.  Na stworzeniu alternatywnego rynku akcji zyskali również inwestorzy, którzy w zamian za nieco wyższy poziom ryzyka mają możliwość lokowania kapitału w firmach o bardzo dużym potencjale wzrostu.


Wiele małych przedsiębiorstw nawet nie zastanawia się nad możliwością pozyskania kapitału z giełdy, odnosząc mylne wrażenie, że rynek kapitałowy jest przeznaczony wyłącznie dla dużych spółek. NewConnect powstał z myślą o sektorze MSP, dla których kapitał pozyskany z emisji akcji może stać się przepustką do wejścia na parkiet główny GPW. Aby umożliwić tym spółkom wejście do ASO uproszczono wymogi formalne i stworzono proste procedury dopuszczeniowe.

 

Aby zadebiutować na NewConnect spółka musi wypełnić kilka kryteriów. Pierwszym z nich jest status spółki akcyjnej (bądź komandytowo-akcyjnej). Aby dokonać przekształcenia formy prawnej na spółkę akcyjną, przedsiębiorstwo musi dopełnić szeregu formalności. Składają się na nie:

 

  • zawarcie tzw. aktu założycielskiego spółki,
  • sporządzenie statutu spółki,
  • pokrycie kapitału zakładowego przez akcjonariuszy,
  • powołanie organów spółki (zarządu i rady nadzorczej) oraz dokonanie wpisu do rejestru sądowego.

 

Niestety jest do proces dość drogi i czasochłonny.

 

Kolejne kryterium to nieograniczona zbywalność akcji na okaziciela. Wiąże się to z niebezpieczeństwem pojawienia się niepożądanych osób wśród akcjonariuszy spółki. Aby ograniczyć ten problem spółka może m.in. wystawić akcje imienne. Metody ograniczenia tego niebezpieczeństwa nie chronią jednak spółki w stu procentach, gdyż istnieją sposoby ominięcia ich przez naprawdę nieustępliwych inwestorów.

 

Następne kryterium jest dość oczywiste, a mianowicie spółka nie może być  w stanie upadłości lub w trakcie postępowania likwidacyjnego.  Z samego założenia rynek NewConnect jest stworzony dla prężnie rozwijających się spółek o wysokim potencjale wzrostu, co oczywiście wyklucza przyjęcie upadających spółek  do grona tych notowanych na małym parkiecie.

 

Kolejnym krokiem w drodze na NewConnect jest wybór Autoryzowanego Doradcy z listy publikowanej przez Giełdę (na liście tej znajdują się firmy inwestycyjne (domy maklerskie), kancelarie prawne, firmy audytorskie i firmy doradztwa finansowego – wybór należy do spółki). Jego zadaniem jest pomoc w przygotowaniach do debiutu, niezależna ocena spółki, a następnie współpraca  przez co najmniej rok funkcjonowania firmy na NewConnect. Następnie spółka powinna wybrać Animatora Rynku/Market Makera, który w czasie notowań dba przede wszystkim o płynność obrotu akcjami emitenta. Dzięki temu inwestorzy zawsze odnajdą zlecenia kupna/sprzedaży oczekujące na realizację.

 

Ostatnim krokiem jest stworzenie właściwego dokumentu informacyjnego. Zawiera on m.in. cel jego utworzenia, opis spółki, Autoryzowanego Doradcy i audytora, charakterystykę wprowadzanych do obrotu instrumentów finansowych, opis czynników ryzyka, historię inwestycyjną spółki i sprawozdania finansowe za ostatnie 3 lata. Dokument informacyjny jest zatwierdzany przez Autoryzowanego Doradcę w przypadku emisji prywatnej, natomiast gdy spółka wybiera emisję publiczną - przez jeden z europejskich organów nadzoru (w Polsce rolę tę pełni Komisja Nadzoru Finansowego).

 

O formie emisji decyduje sama spółka. Emisja w formie oferty prywatnej (ang. private placement) charakteryzuje się uproszczonymi procedurami i może być kierowana do maksimum 99 inwestorów. Natomiast emisja w formie oferty publicznej przebiega tak, jak na rynku regulowanym (tutaj istnieje konieczność sporządzenia prospektu emisyjnego i zatwierdzenia go przez KNF). Czas liczony od decyzji spółki co do wejścia na NewConnect, a dniem debiutu jest dużo niższy niż na rynku głównym (6-9 miesiecy) i mieści się w przedziale 1-3 miesięcy. 

 

Po wypełnieniu wymogów formalnych pozostaje czekać na pierwsze notowanie. Prostsze i bardziej liberalne zasady w stosunku do rynku regulowanego przyciągają bardzo wielu inwestorów, dzięki którym NewConnect jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków alternatywnego obrotu akcjami w Europie.

 

Opracowanie:

 

ipo.pl