• NewConnect – inkubator innowacyjności, czy pragmatyczne rozwiązanie dla niedokapitalizowanych spółek?



30 sierpnia 2011 miną dokładnie 4 lata od utworzenia NewConnect, czyli rynku akcji, opartego na alternatywnym systemie obrotu prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Dziś NewConnect stanowi  jeden z najdynamiczniej rozwijających się rynków tego typu w Europie, co niewątpliwie można uznać za olbrzymi sukces warszawskiej giełdy. 

 

Jednak czy wszystkie założenia twórców NewConnect znalazły odzwierciedlenie w praktyce?


Alternatywny System Obrotu powstał z myślą o dynamicznie rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstwach reprezentujących przede wszystkim sektory innowacyjne (np. IT, media elektroniczne, telekomunikacja, ochrona środowiska, energia alternatywna, nowoczesne usługi). Na rynku alternatywnym debiutowały zarówno start-upy jak i firmy z wieloletnim doświadczeniem. 

 

NewConnect jako platforma finansowania i obrotu wtórnego dla spółek ma w zamyśle twórców umożliwić finansowanie innowacyjnych projektów i ułatwić małym przedsiębiorstwom wejście do grona spółek notowanych na parkiecie głównym GPW. Obecnie na NewConnect notowanych jest ponad 270 spółek (w tym ponad 90 spółek, które zadebiutowały w 2011 roku), liczba ta z dnia na dzień się powiększa. Tak dynamiczny rozwój, rynek może zawdzięczać sektorowi MSP, dla których de facto został utworzony. Coraz większa liczba przedsiębiorców z tego sektora odkrywa alternatywne możliwości finansowania jakie daje platforma NewConnect.

 

Bardzo dogodne warunki pozyskania kapitału, ułatwienia formalne i proste procedury przyciągają spółki nie tylko z sektora innowacji i nowoczesnych technologii, które miały być głównym adresatem platformy. Spółki notowane na NewConnect działają w obrębie 15 sektorów . Najliczniejszą grupę stanowią spółki branży handlowej i to one cieszą się najwyższym stopniem płynności, następnie sektor usługi inne, a na kolejnych miejscach inwestycje i informatyka.

 W badaniu innowacyjności , spośród wszystkich spółek notowanych na rynku NewConnect, najlepiej wypadły Euroimplant, Aton HT, Read Gene oraz Photon Energy.

 

5 spółek, które jako pierwsze znalazły się na rynku NewConnect 30 lipca 2007 to Digital Avenue – skupia spółki internetowe działające w sektorach: lifestyle i rozrywka , S4E - jest dystrybutorem rozwiązań IT, ViaGuara – producent napojów izotonicznych i energetyzujących, Virtual Vision - zajmuje się realizacją filmów animowanych, oraz WDM - dom maklerski o szerokim zakresie usług, zajmuje się m.in. wprowadzaniem spółek na GPW w Warszawie. Jak  widać od samego początku sektorowa struktura spółek wchodzących na NewConnect była bardzo zróżnicowana, różny był także stopień ich innowacyjności.  Jednak, co najważniejsze, większość spółek notowanych na NewConnect niezależnie od sektora i fazy rozwoju charakteryzuje się wysokim potencjałem wzrostu.

Wiele spółek notowanych na NC działa w branżach powszechnie uznawanych za innowacyjne (np. informatyka, e-handel, eco-energia, telekomunikacja), inne wyróżniają się osiągnięciami w dziedzinie myśli naukowej i technicznej – na skalę krajową i światową. Tak więc „innowacyjny” nie oznacza już tylko „oferujący nowoczesny, wcześniej niespotykany produkt”, tym mianem można określać firmy znajdujące nowe zastosowania znanych już produktów lub nowe sposoby zarządzania procesami. Połączenie biznesu i nauki – można przypuszczać, że ta idea przyświecała twórcom alternatywnego rynku NewConnect. Kraje wysoko rozwinięte, będące źródłem nowoczesnych technologii jak Niemcy, czy Japonia pokazały, że to połączenie staje się motorem rozwoju i gwarantem sukcesu przedsiębiorstw i całych gospodarek.

 

Nie można jednak zapominać, że mimo wielu zalet rynku NewConnect nie jest on pozbawiony wad, które są powodem do obaw wielu spółek myślących o wejściu na parkiet. Należą do nich m.in. brak płynności notowanych walorów, a co za tym idzie niski wolumen i niewielka ilość i wartość transakcji. Spółki wchodzące do alternatywnego systemu obrotu nie posiadają zwykle dużego doświadczenia, co wiąże się z większym ryzykiem dla inwestorów, polityka informacji inwestycyjnej pozostawia jeszcze wiele do życzenia, koszty emisji są wyższe w porównaniu z rynkiem regulowanym, a możliwy do pozyskania kapitał jest o wiele niższy od tego z głównego parkietu.

 

Mimo wielu zagrożeń, lista spółek decydujących się na debiut powiększa się z dnia na dzień, a dynamika wzrostu ASO jest najwyższa od momentu powstania rynku.  Rok 2011 jest rokiem rekordowym jeśli chodzi o debiuty na NewConnect. Stan na 14 lipca 2011 to 91 nowych spółek, co w porównaniu z całym rokiem ubiegłym – 86 debiutów – daje bardzo dobry wynik. Tak dynamicznie rosnąca liczba notowanych spółek jest dowodem na to, że polski rynek alternatywnego obrotu akcjami cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony emitentów, jak i inwestorów. Gdy warszawska GPW przygotowywała się do uruchomienia platformy NewConenct na rynkach światowych można było obserwować pierwsze symptomy nadchodzącego kryzysu. W roku 2007 (od 30 sierpnia) zadebiutowały w ASO 24 spółki, w roku 2008 było ich 61, jednak  największe skutki globalnej bessy możemy obserwować w 2009 roku, w którym tylko 26 spółek zdecydowało się na swój start na NewConnect. Łatwo można zauważyć, że liczba debiutów zależy w głównej mierze od ogólnej kondycji gospodarki.

 

Rynek NewConnect przyczynił się do rozwoju wielu małych i średnich przedsiębiorstw w różnych sektorach gospodarki.  Z dnia na dzień nowe spółki decydują się na emisję akcji. Zastrzyk kapitału prowadzi do szybszego rozwoju, a to z kolei przekłada się na podniesienie poziomu konkurencyjności całej gospodarki. Mimo, że nie  wszystkie założenia co do portfela spółek na NewConnect zostały spełnione i nie każde przedsiębiorstwo notowane na tym rynku jest prekursorem innowacyjnych rozwiązań, jedno można stwierdzić z całą pewnością – alternatywny system obrotu odniósł olbrzymi sukces dając wielu firmom szansę debiutu na giełdzie i nowe możliwości rozwoju, oraz otwierając inwestorom prywatnym i instytucjonalnym nowe możliwości lokowania kapitału.

 

Opracowanie:

 

ipo.pl