• Od spółki z o.o. do spółki notowanej na NewConnect (4)



Jakub SzpringerOdcinek 4 – Obowiązki informacyjne

 

 

Przeczytaj odcinek 3 - Dematerializacja akcji, wprowadzenie do akcji do obrotu, pierwszy dzień notowań

Przeczytaj odcinek 2 - Jak i z kim zadebiutować na NewConnect?

Przeczytaj odcinek 1 - Wymogi formalne

 

Dwutorowość obowiązków informacyjnych

 

Na spółkach publicznych, których akcje notowane są na rynku NewConnect ciążą szeroko rozumiane obowiązki informacyjne przewidziane w regulacjach tej platformy obrotu, jak również w powszechnie wiążących przepisach prawa. Wykonywanie przez spółki tych obowiązków ma przede wszystkim zapewnić wszystkim uczestnikom rynku równy dostęp do informacji. Na rynku NewConnect obowiązki informacyjne spółek publicznych są realizowane przez dwa systemy informatyczne umożliwiające niezwłoczne przesyłanie i publikowanie informacji ze spółek.:

 

  1. Elektroniczny System Przekazywania Informacji (ESPI) zorganizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego
  2. Elektroniczna Baza Informacji (EBI) administrowana przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A

 

W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że raportowanie informacji, które wynikają z obowiązków wskazanych w przepisach powszechnie wiążącego prawa następuje za pomocą systemu ESPI, zaś realizacja obowiązków wskazanych w Regulacjach ASO następuje za pośrednictwem systemu EBI.

 

Regulamin ASO wyróżnia dwa rodzaje raportów, do których przekazywania obowiązany jest emitent:

 

  1. Raporty bieżące – zawierają informację o istotnych, aktualnych wydarzeniach w spółce,
  2. Raporty okresowe, które dzielą się na kwartalne oraz roczne raporty te mają zapewnić możliwość porównania osiągnięć w szczególności finansowych Emitenta w poszczególnych okresach sprawozdawczych i grupy kapitałowej emitenta.

 

Informacje przekazywane przez Spółkę powinny opisywać każdą sytuację w sposób prawdziwy, rzetelny i kompletny oraz powinny być sporządzone w sposób umożliwiający inwestorom ocenę wpływu przekazywanych informacji na sytuację gospodarczą, majątkową i finansową emitenta lub wartość notowanych instrumentów finansowych.

 

Regulacje ASO

 

Raporty bieżące

 

Raporty bieżące powinny zawierać informacje o wszelkich zdarzeniach, które mogą mieć wpływ na ocenę sytuacji gospodarczej emitenta lub na wartość instrumentów finansowych emitenta. Raport bieżący powinien być przekazany w ciągu 24 godzin od zaistnienia okoliczności lub powzięcia przez emitenta wiadomości o tej okoliczności.

 

Wśród zdarzeń które powinny zostać zaraportowane w formie raportu bieżącego organizator ASO wyróżnił wprost grupę zdarzeń bezwzględnie podlegających raportowaniu- tzw. zdarzenia skatalogowane. W odniesieniu do tych zdarzeń emitent nie dokonuje oceny ich wpływu na sytuację finansową, ale sporządza raport w każdym przypadku wystąpienia zdarzenia objętego tym katalogiem. Tytułem przykładu można wskazać, że emitent zobowiązany jest w przekazać informacje o:

 

  • nabyciu lub zbyciu aktywów istotnej wartości,
  • zawarciu istotnej umowy,
  • zmianach osobowych w organach emitenta,
  • prowadzonym postępowaniu upadłościowym,
  • przekształceniu spółki lub połączeniu z innym podmiotem.

 

Szczególne przypadki raportów bieżących

 

Wśród obowiązków informacyjnych można wyróżnić trzy grupy szczególnych zdarzeń podlegających raportowaniu.

 

Pierwszą z tych sytuacji to obowiązki informacyjne związane z organizacją obrad i przebiegiem walnych zgromadzeń. Emitent ma obowiązek opublikować m.in. informacje o:

 

  • zwoływaniu walnych zgromadzeń,
  • porządku obrad,
  • projektach uchwał oraz uchwałach które zostały ostatecznie podjęte,

 

Drugą sytuacją jest przeprowadzenie subskrypcji bądź sprzedaży instrumentów finansowych emitowanych przez emitenta, które następnie są wprowadzane do obrotu na rynku zorganizowanym. W takim przypadku Emitent ma obowiązek w terminie 14 dni od zakończenia subskrypcji lub sprzedaż przedstawić raport dotyczący przebiegu subskrypcji bądź sprzedaży.

 

Ostatecznie Emitent ma obowiązek w każdy przypadku gdy określona zasada ładu korporacyjnego, o której mowa w dokumencie przyjętym w formie uchwały przez Zarząd GPW „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na NewConnect”:

 

  1. nie jest przez emitenta stosowana w sposób trwały lub
  2. jest naruszona incydentalnie.

 

Raporty okresowe

 

Raport kwartalny emitent zobowiązany jest przekazać nie później niż w terminie 45 dni od dnia zakończenia kwartału roku obrotowego, którego dotyczy. Raport kwartalny powinien zawierać wybrane dane finansowe oraz komentarz zarządu czynników i zdarzeń, które miały wpływ na osiągnięte wyniki informację na temat aktywności, jaką w okresie objętym raportem emitent podejmował w obszarze rozwoju prowadzonej działalności. Przy wszystkich danych zawartych w raporcie kwartalnym prezentuje się dane za kwartał poprzedniego roku obrotowego.

 

Emitent jest zobowiązany do przekazania raportu rocznego niezwłocznie po wydaniu opinii przez podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych. Raport roczny zawierać powinien roczne sprawozdanie finansowe, wraz z opinią audytora oraz sprawozdanie zarządu lub osoby zarządzającej na temat działalności emitenta w okresie objętym raportem rocznym.

 

Obowiązki wynikające z przepisów Ustawy o Obrocie oraz Ustawy o Ofercie publicznej

 

Znaczne pakiety akcji

 

W myśl art. 70 Ustawy o Ofercie emitent jest zobowiązany do przekazania informacji za pomocą systemu ESPI – gdy tylko sam otrzyma taką informację - o przekroczeniu „znaczących” progów zaangażowania przez danego akcjonariusza (tzw. znaczne pakiety akcji) tj. progów 5%, 10%, 20%, 25%, 33%, 331/3 %, 50%, 75% albo 90% ogólnej liczby głosów w spółce. Warto zauważyć, że obowiązek zawiadomienia nie dotyczy wyłącznie zwiększenia zaangażowania skutkującego przekroczeniem danego progu, ale dotyczy także zmniejszenia zaangażowania poniżej tak wyznaczonych progów. Analogiczny obowiązek powstaje także w przypadku, gdy spółka uzyska wiadomość o tym, że akcjonariusz zmienił dotychczas posiadany przez siebie udział  ponad 33% ogólnej liczby głosów, o co najmniej 1% ogólnej liczby głosów.

 

Transakcje Insiderów

 

Zgodnie z art. 160 ust. 4 Ustawy o Obrocie obowiązkiem Emitenta jest wymóg przekazania uzyskanej uprzednio informacji o każdej transakcji na papierach wartościowych Emitenta dokonanej przez: osoby wchodzące w skład organów zarządzających i nadzorczych emitenta oraz inne osoby pełniące w strukturach emitenta funkcje kierownicze i posiadające stały dostęp do informacji poufnych a także transakcje dokonane przez osoby blisko z nimi związane. 

 

Powyższe opracowanie jest jedynie próbą zasygnalizowania najważniejszych obowiązków jakie czekają na Emitenta z chwilą debiutu. Wyczerpujące ich przedstawienie przekracza możliwości tej formuły publikacji.  Można jednak przyjąć, że prestiż związany z uzyskaniem statusu spółki publicznej wiąże się nierozerwalnie z odpowiedzialnością. Z chwilą bowiem debiutu każda spółka notowana na NewConnect staje się publiczną wizytówką tej platformy.

 

Opracowanie:

 

Jakub Szpringer, aplikant adwokacki