• Kim jest makler?



Giełda papierów wartościowych nieodłącznie wiąże się z różnego typu transakcjami giełdowymi. Jednakże tylko część inwestorów indywidualnie ustala zlecenia giełdowe, jak i dokonuje własnych analiz. Natomiast, reszta inwestorów jest kapitałodawcami i zleceniodawcami. Kolokwialnie mówiąc, osobą wykonującą czarną robotę jest makler giełdowy. O tym kim jest, co robi, i jakie wymaganie trzeba spełnić aby nim zostać poniżej.

 

Generalnie maklerzy zatrudniani są w domach maklerskich, posiadają oni upoważnienia do przeprowadzania transakcji na giełdach papierów wartościowych. Są odpowiedzialni w szczególności za dokonywanie zleceń, przesyłanie ich na giełdę oraz weryfikację poprawności danych transakcji z regulaminem danej giełdy.

 

Dodatkowo makler przeprowadza analizy i wpływ ogólnych parametrów oraz danych gospodarczych na indeksy giełdowe bądź kurs akcji konkretnych spółek. Bardzo często maklerzy wykonują analizy upublicznionych spółek należących do konkretnego sektora. Na podstawie swojej wiedzy, doświadczenia i analiz, makler przygotowuje rekomendacje kupuj bądź sprzedaj akcje. Jednakże w ostatnim czasie często zastępowane są mniej konkretnymi słowami, na przykład akcje są przewartościowane bądź niedowartościowane. Maklerzy piszą komentarze do sesji giełdowych, a także zajmują się doradzaniem klientom przy budowaniu ich portfeli inwestycyjnych. Do zadań maklerów należy także pośrednio pomoc przy emisji akcji i wprowadzaniu spółek na giełdę.

 

Oczywiście na wykonywanie wszystkich wyżej wymienionych czynności pozwolić sobie może tylko i wyłącznie osoba posiadająca aktualną licencję maklera giełdowego. Po uzyskaniu odpowiedniej licencji makler może zostać zatrudniony na dwóch stanowiskach. Mowa tu o stanowisku operacyjnym związanym bezpośrednio z obsługą klienta domu maklerskiego oraz o stanowisku stricte analitycznym. Maklerzy obsługujący inwestorów pracują w centralach domów maklerskich bądź w typowych oddziałach operacyjnych zajmujących się wyłącznie obsługą klientów. Udostępniają, przedstawiają oraz wyjaśniają oni klientom konkretne analizy czy komentarze sesyjne tworzone przez analityków oraz przekazują zlecenia klientów na giełdę. Maklerzy tworzący rekomendacje i raporty, zdobywają informacje z rynku bądź prosto na przykład od dyrektorów spółek giełdowych, prognozując potencjał tych spółek. Makler jednakże nie może inwestować na giełdzie na własny rachunek. Dom maklerski jest to najpopularniejsze miejsce zatrudnienia dla początkującego maklera.  Jednakże ścieżka kariery maklera giełdowego nie ogranicza się tylko do domów maklerskich, może ona znaleźć zatrudnienie również w funduszach inwestycyjnych, bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, w firmach zajmujących się doradztwem inwestycyjnym, w spółkach giełdowych oraz na samej giełdzie papierów wartościowych. Warunkiem koniecznym do uzyskania licencji maklera oprócz zdanego egzaminu jest także czyste konto w sądowym rejestrze. W pracy maklera bardzo istotne są także indywidualne cechy osoby. W związku z faktem, iż ta praca poniekąd uzależniona jest od wahań kursów indeksów giełdowych, musi on wykazywać się mocną psychiką i odpornością na stres.

 

Do egzaminu maklerskiego może podejść każdy, jednakże uznawany jest on za bardzo trudny co potwierdzają dane. Tylko ok. 10% kandydatów podchodzących do niego otrzymuje wynik pozytywny. Organizowany jest on najczęściej dwa razy w ciągu roku kalendarzowego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Do grupy prestiżowych międzynarodowych licencji należą CFA, PRM, FRM, natomiast do polskich zaliczamy licencję Maklera papierów wartościowych, Maklera giełd towarowych, Doradcy inwestycyjnego.

 

Opracowanie:

 

Ipo.pl