• PCR, PCRO, PKC… - czyli jak przebrnąć przez zlecenia giełdowe



czarna dziuraInwestowanie na giełdzie nieodzownie wiąże się z różnego rodzaju transakcjami. Nie istnieje możliwość aby kupić bądź sprzedać jakiekolwiek aktywa finansowe bez złożenia odpowiedniego zlecenia. W raz z rozwojem współczesnych rynków giełdowych oraz inżynierii finansowej powstała duża liczba typów zleceń pozorne podobnych a różniących się szczegółami. Bardzo istotne dla każdego inwestora jest złożenie odpowiedniego zlecenia. Jak przebrnąć przez gąszcz zleceń nie popełniając błędu?  

 

zlecenia występujące w obrocie giełdowym dzielą się na dwie podstawowe grupy: transakcje z limitem ceny i bez limitu ceny. Omówiona zostanie najpierw pierwsza wymieniona grupa, a następnie przeanalizowane zostaną najpopularniejsze wśród inwestorów zlecenia bez limitu ceny, a dokładnie: PKC, PCR, PCRO, PDK, OCO, OTO

 

Zlecenia z limitem ceny :

 

W transakcjach tych inwestor bardzo dokładnie określa kurs, nazywany również limitem, po jakim jest w stanie nabyć, bądź sprzedać konkretny instrument finansowy. W przypadku zlecenia kupna, określony limit oznacza maksymalną cenę, za jaką inwestor chce dokonać transakcję. Natomiast w zleceniu sprzedaży, wyznaczony limit oznacza minimalny poziom ceny po którym inwestor zgodzi się dokonać sprzedaży.  

 

Zlecenia bez limitu ceny :

 

PKC

 

Transakcja ta oznacza zakup bądź zbycie instrumentów finansowych „po każdej cenie”. Ten rodzaj zlecenia zazwyczaj jest zawierany w sytuacji, gdy inwestorowi bardzo zależy na szybkim przeprowadzeniu transakcji oraz gdy nie chce ryzykować, że jego zlecenie może nie zostać zrealizowane w całości. Inwestor akceptuje aktualną cenę rynkową. W związku z tym, transakcja przeprowadzana jest po najlepszej, bądź po najlepszych cenach przeciwstawnych ofert znajdujących się w danym momencie w arkuszu zleceń. Dodatkową cechą tego zlecenia oprócz braku limitu ceny jest fakt, iż transakcja jest natychmiastowo wprowadzana do systemu giełdowego. Inwestor posiada także pewność 100% realizacji wielkości transakcji. Zlecenie po każdej cenie może być wprowadzone do systemu w każdym momencie notowań z wyjątkiem tak zwanej „dogrywki”.

 

PCR

 

Skrót nazwy tego zlecenia oznacza „po cenie rynkowej”. Transakcja charakteryzuje się tym, iż nie zawiera limitu ceny. Zlecenie to przyjmowane jest tylko i wyłącznie w trakcje notowań ciągłych (za wyjątkiem okresów zrównoważenia rynku tzw. fixingów). Koniecznym kryterium przyjęcia zlecenia PCR jest istnienie minimum jednego zlecenia przeciwstawnego oczekującego ale z limitem ceny. Transakcja po cenie rynkowej wykonywana jest po najlepszym limicie zlecenia przeciwstawnego oczekującego. Zlecając transakcję PCR inwestor musi bardzo uważnie obserwować rynek w związku z tym, iż sytuacja może się wręcz gwałtownie zmienić, a realizacja tego zlecenia nie będzie już tak korzystna lub wręcz przyniesie stratę. Jeżeli zlecenie PCR wystawione przez inwestora nie zostanie zrealizowane w całości, pozostała jego część przekształci się w zlecenie z limitem ceny którego poziom będzie określony kursem po którym została zawarta ostatnia transakcja.

 

PCRO

 

Zlecenie po cenie rynkowej na otwarcie jest bardzo podobne do omówionych już dwóch powyżej. Zlecenie to zawiera inwestor zainteresowany dokonaniem transakcji po kursie na otwarcie bądź zamknięcie notowań ciągłych lub podczas trwania fixing’u w czasie notowań jednolitych. PCRO jest to zlecenie bez limitu ceny a także nie musi zostać zrealizowane w 100%. W przypadku niezrealizowania całości, pozostała część zamienia się w zlecenie z odpowiednim limitem ceny, może to być: kurs otwarcia, kurs zamknięcia, kurs jednolity lub kurs określony w wyniku równoważenia rynku. Dla osoby składającej PCRO istotną cechą tego zlecenia jest brak możliwości modyfikacji jego parametrów w fazie interwencji. Przy omawianiu tego rodzaju transakcji koniecznie należy wspomnieć o tym, iż inwestor powinien być w pełni świadom, iż jego realizacja mam wpływ na ustalenie kursu na rynku.

 

Niezmiernie istotna w przypadku inwestowania na giełdzie jest oczywiście ochrona posiadanego kapitału. W tym celu zostały stworzone zlecenia stop loss oraz stop limit. Oba zlecenia są transakcjami sprzedaży, które aktywują się w sytuacji gdy kurs posiadanych przez nas instrumentów finansowych spada poniżej akceptowalnego przez inwestora poziomu. Zlecenia aktywują się automatycznie dzięki czemu zapewniają niezwłoczną chronię kapitału.

 

Stop loss

 

Aby stworzyć efektywne zlecenie stop loss należy określić cztery parametry, jest to: limit akcji, limit aktywacji, limit ceny oraz data ważności zlecenia. Jeżeli chodzi o limit akcji oznacza on oczywiści liczbę posiadanych papierów którą chcemy sprzedać. Limit aktywacji to poziom kursu po przekroczeniu którego nasze zlecenie zostanie aktywowane. W przypadku transakcji stop loss ustalony jest limit ceny którym jest zlecenie PKC. Istotnym parametrem jest także data ważności, która określa termin w jakim dane zlecenie będzie ważne.

 

Stop limit

 

Analizując parametry zlecenie stop limit od zlecenia stop limit różni się jedynie ustaleniem limitu ceny.  Przy tej transakcji posiadane przez inwestora aktywa finansowe nie są sprzedawane po dowolnej cenie. Nasze zlecenie zostanie aktywowane, ale sprzedaż nastąpi tylko i wyłącznie po konkretnej ustalonej cenie. 

 

Opracowanie:

 

Ipo.pl