• Aplikacja zatroszczy się o pacjenta© Syda Productions - Fotolia.com

Remedizer ma pomóc w leczeniu osób przewlekle chorych. System można zintegrować z ciśnieniomierzem lub gleukometrem.

 

Michał Jakubowski, prezes spółki easyCall, operatora telefonii VoIP obecnego na NewConnect, wprowadza na rynek nowy produkt — Remedizer. Jest to działający w technologii Bluetooth system, współpracujący z urządzeniami pomiarowymi, w tym ciśnieniomierzem, termometrem, pulsoksymetrem czy gleukometrem.

 

Jego integralną częścią jest aplikacja mobilna zbierająca dane z pomiarów i kontrolująca tym samym stan zdrowia pacjenta (istnieje też opcja ręcznego wpisywania pomiarów). Aplikacja działa na telefonach z systemem iOS i Android. — Po „drugiej stronie” mamy system kontrolowany przez specjalistów — lekarzy, osoby odpowiadające za przebieg leczenia. Pozwala on na ocenę pomiarów wysłanych przez pacjenta i szybką interwencję.

 

Wprawdzie w Polsce udzielanie porad medycznych na odległość jest prawnie zakazane, ale nie ma przeciwwskazań do wysłania pacjentowi np. sugestii, że stan jego zdrowia wymaga konsultacji lekarskiej. W taką funkcję nasz system jest wyposażony — wyjaśnia Michał Jakubowski.

 

Informuje, że firma testuje produkt w Instytucie Kardiologii w Aninie. Jednak rozwiązanie może być z powodzeniem stosowane również przez osoby chore np. na cukrzycę, tym bardziej że muszą się one regularnie badać. Remedizer mógłby też znaleźć zastosowanie w długotrwałej opiece poszpitalnej i pomagać w leczeniu chorób przewlekłych. Aplikacja obecnie jest w fazie testów i przygotowania do wprowadzenia na rynek.

 

- Wprowadzenie zdalnego systemu monitoringu stanu zdrowia do krajowego systemu publicznej opieki zdrowotnej na razie nie jest możliwe. Mimo że niedawno została podpisana nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia,tworząca ogólne ramy dla porad telemedycznych, nadal brakuje jeszcze szczegółowych rozporządzeń. Natomiast prowadzimy już rozmowy z firmami z sektora prywatnej opieki zdrowotnej. Spodziewam się, że pierwsze, komercyjne wdrożenie Remedizera nastąpi już na początku przyszłego roku - zapowiada Michał Jakubowski.

 

Prace nad produktem zostały zainicjowane z osobistych powodów — Michał Jakubowski zmaga się z przewlekłą chorobą serca i potrzebuje stałej opieki medycznej. Chce pozostać aktywnym, również zawodowo, a rozwiązania telemedyczne zwiększają komfort pacjenta i pozwalają — w razie potrzeby — na szybką interwencję lekarską.

 

Opracowanie:

 

pb.pl