• Burzliwa zmiana w analizach OnlineBurzliwa zmiana w Analizach Online

 

Tomasz Publicewicz, współtwórca firmy monitorującej rynek kapitałowy, stracił stanowisko prezesa. Przez atmosferę w firmie. 

 

Firma to on — ta teza pasuje do Tomasza Publicewicza jak do rzadko którego menedżera. Współtworzył Analizy Online, jest ich największym akcjonariuszem i wieloletnim prezesem, dla spółki jest twórcą, szefem, twarzą, i mózgiem, nie tylko. A w zasadzie był, bo w czwartek wieczorem niespodziewanie został przez radę nadzorczą odwołany. Zastąpił go Michał Duniec, który po kilku miesiącach przerwy wrócił do firmy.

 

Bez wątpienia wszyscy kojarzyliśmy Analizy Online z Tomaszem Publicewiczem. Był twarzą spółki. On ją tworzył i rozwijał. Będziemy bacznie przyglądać się efektom tych zmian. Trzeba pamiętać, że TFI są nie tylko klientami tej firmy, ale też przedmiotem jej badań, więc zależy nam na rzetelności — mówi Jarosław Skorulski, prezes TFI Allianz.

 

Co się stało? Z nieoficjalnych informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że powodem zmian w zarządzie była zła atmosfera w zespole, która doprowadziła do exodusu pracowników— w ciągu kilku miesięcy z 11 osób w dziale analiz zostało zaledwie cztery, a brak rąk do pracy odbijał się na działalności firmy. To wpływało również na rozwój — firma bazowała na sprawdzonym biznesie, nie rozwijała nowych produktów (choć w ubiegłym roku zdecydowała się na otworzenie oddziału w Czechach). Za pieniądze pozyskane z oferty na NewConnect miała rozwijać działalność zarządzania, ale ze względu na słabe wyniki biznesu postanowiła ją sprzedać. Winą za złą atmosferę w firmie rada nadzorcza obarczyła Tomasza Publicewicza.

 

To, że jestem wymagającym szefem, wiadomo nie od dziś. Wynika to z tego, że działalność Analiz Online oparta jest na kapitale ludzkim, więc powinien on być najwyższej jakości. Firma ma mocną pozycję rynkową, jest rozpoznawalna, a klienci nigdy nie skarżyli się na słabą jakość usług. Efekty widać po solidnych wynikach finansowych spółki. Jeżeli jednak pozostali akcjonariusze mają inny pomysł na podniesienie rynkowej wartości, to oczywiste, że jako akcjonariusz też będę chciał w tym uczestniczyć — mówi Tomasz Publicewicz.

Nowy prezes z Analizami Online związany jest od siedmiu lat. Wiceprezesem został Przemysław Szalbierz, również długoletni pracownik spółki. Jakie plany ma nowy zarząd?

 

W najbliższym czasie chcemy się skupić na dalszym rozwoju współpracy z partnerami, w tym przede wszystkim z TFI. Naszą aspiracją jest, aby jak najlepiej identyfikować ich potrzeby oraz rozwijać produkty. Nie ukrywam, że aby zrealizować te cele, to kluczowe dla nas będzie wzmocnienie kadr — mówi Michał Duniec, prezes Analiz Online.

 

Zmiana warty oznacza, że Tomasz Publicewicz, który ma 43 proc. na walnym, utracił poparcie pozostałych — prawie 22 proc. akcji ma spółka Wipol, a ponad 17 proc. — Grzegorz Raupuk. Były szef deklaruje pełne wsparcie dla nowego kierownictwa.

 

Opracowanie:

 

www.pb.pl