• Abbey House rusza na zakupyAbbey House idzie na zakupy

© shotsstudio - Fotolia.com 

Nowy inwestor, nowa strategia i siedziba operacyjna za oceanem.

 

Notowana na NewConnect Abbey House Group (AHG) kupiła amerykańską firmę Skate’s i 8,3 proc. niemieckiej Artnet. Pierwsza sporządza m.in. cykliczne raporty o podmiotach działających na rynku sztuki i prowadzi listę 5 tys. najdroższych dzieł sztuki sprzedanych na aukcjach. Artnet również zapewnia dostęp do podobnych baz danych, ale też prowadzi internetową platformę sprzedaży dzieł sztuki.

W Artnecie jesteśmy inwestorem finansowym, ale liczymy na współpracę biznesową — zastrzega Jakub Kokoszka, prezes AHG. Obie transakcje mają być wstępem do nowej strategii grupy. Z naszych informacji wynika, że będzie ona oparta na sprzedaży szeroko rozumianych usług analitycznych i e-commerce związanych z rynkiem sztuki.

 

Szczegółami podzielimy się w pierwszych dniach marca 2014 r. Na razie możemy powiedzieć, że planujemy szereg inwestycji w spółki będące światowymi liderami nowych mediów związanych ze sztuką. Nie wykluczamy, a wręcz zapowiadamy, że w tym roku dojdzie do kolejnych transakcji, które będą budowały nowy wizerunek AHG — podkreśla Jakub Kokoszka.

 

Zakupy umożliwiło dofinansowanie AHG przez Next Media Group (NMG). W zamian za 50 proc. plus jedną akcję zasiliła ona spółkę z NewConnect 19,2 mln zł. Ponad 3 mln zł poszło na spłatę obligacji, za Skate’sa AHG zapłaciła 0,6 mln EUR, a za udziały w Artnecie 0,7 mln EUR — na kolejne akwizycje powinnojej więc zostać przynajmniej 10 mln zł.

 

Planujemy wydać większą kwotę. Pieniądze, jakie zostały w spółce po spłaceniu obligacji i dwóch przejęciach, to nie jedyne fundusze, jakie mamy do dyspozycji. Mamy dostęp do zewnętrznego kapitału, który pozwoli na realizację przejęć, jeśli pojawią się nowe okazje. Zakładam, że nie będziemy finansować się długiem — mówi Jakub Kokoszka.

 

Prezes spodziewa się, że kolejnych akwizycji AHG dokona za oceanem. Po finalizacji przejęcia Skate’sa nowojorskie biuro tej spółki zostanie przekształcone w siedzibę operacyjną AHG.

 

Ponad dwie trzecie światowego rynku sztuki to Stany Zjednoczone i Wielka Brytania — uzasadnia Jakub Kokoszka. NMG kontrolująca obecnie AHG to spółka z Luskemburga pośrednio (osobowo oraz kapitałowo) powiązana z Telcrestem, dużym udziałowcem w CTC Media (notowanym na Nasdaq), w którym karty rozdają szwedzki i rosyjski kapitał, zarabiającym głównie na stacjach telewizyjnych w Rosji i krajach byłego ZSSR.

 

Za Telcrestem stoją zaś m.in. zachodni kapitał oraz Bank Rosji wraz z Iterą. Ta ostatnia spółka, handlująca gazem, kilkanaście miesięcy temu została przejęta przez państwowy rosyjski Rosnieft.

 

Opracowanie:

 

newconnect.pb.pl