• United liczy na polonijnych inwestorówUnited liczy na polonijnych inwestorów

 

Spółka, której głównym akcjonariuszem został fundusz Blanki Rosenstiel, będzie inwestować na GPW i NewConnect.

 

Wszystko zostaje w rodzinie. Gdy w ostatnich miesiącach na warszawskim parkiecie uaktywnił się Polish American Investment Fund (PAIF), należący do polonijnej milionerki z Miami Blanki Rosenstiel, inwestorskie fora zaczęły huczeć od plotek o tym, kto stoi za jego działalnością i prowadzi biznes nad Wisłą. Teraz wszystko jest jasne.

 

Pod koniec ubiegłego tygodnia PAIF poinformował, że przejął pakiet kontrolny w notowanej na NewConnect spółce United, a jej prezes — Jan Karaszewski, będzie odpowiedzialny za projekty realizowane przez fundusz w Polsce. Jak do tego doszło?

W moich powiązaniach z Blanką Rosenstiel nie ma niczego tajemniczego. Jesteśmy rodziną i już od dawna czuwałem nad jej inwestycjami w Polsce. Teraz, gdy ich skala się zwiększa, chcemy działać jak najbardziej przejrzyście — dlatego część pieniędzy PAIF będzie inwestowana przez United, które jest spółką publiczną i będzie komunikowaćsię z inwestorami — mówi Jan Karaszewski.

 

Kierowana przez niego spółka pod szyldem United działa na NewConnect od listopada ubiegłego roku. Wcześniej nazywała się Stockinfo (debiutowała w maju 2012 r.) i — z innym zarządem — miała zajmować się zarządzaniem wizerunkiem firm giełdowych.

 

Nic z tego jednak nie wyszło, a kontrolę nad nią przejął Jan Karaszewski, wnosząc do Stockinfo w wianie agencję marketingową NCF (którą prowadził od 2002 r.). W pierwszym półroczu 2013 r. spółka — już pod szyldem United — miała 6 mln zł przychodów i 873 tys. zł zyskunetto, które zawdzięczało przede wszystkim zależnej NCF. Teraz ma znacznie rozszerzyć zakres działalności, bo będzie — według zapewnień Jana Karaszewskiego — dysponować kwotą nawet 200 mln zł od PAIF na inwestycje w polskie spółki.

 

Chcemy, by United przeszło na parkiet główny warszawskiej giełdy — prospekt jest już przygotowywany. Nadal będziemy rozwijać dotychczasową działalność w branży marketingowej, ale większy nacisk położymy na inwestycje w spółki z GPW i NewConnect. Nie mamy preferencji branżowych — chodzi nam raczej o płynne małe i średnie spółki, w które szybko można wejść i równie szybko zrealizować zyski, tak jak zrobiliśmy to w Idea TFI — mówi Jan Karaszewski. Według niego, w tej chwili wartość aktywów giełdowych PAIF to ok. 80 mln zł.

 

To przede wszystkim pakiet większościowy w United. Utrzymujemy też zaangażowanie w 9-12 innych spółkach, w których pakiety są warte łącznie kilkanaście milionów złotych. Na razie jesteśmy na wstępnym etapie działalności — suma zaangażowanych pieniędzy będzie się zwiększać do nawet 200 mln zł, niewykluczone też, że będziemy próbowali pozyskaćkapitał od innych inwestorów polonijnych — mówi Jan Karaszewski.

 

PAIF ujawnił się z pakietami powyżej 5 proc. akcji w Mostostalu-Export i Global Energy, zapowiadał też, że będzie kupował akcje DM IDMSA.

— Szukamy wysokich stóp zwrotu, więc inwestujemy m.in. w takie spółki, jak Mostostal Export, który — jak wierzymy — wychodzi z kłopotów i odbuduje pozycję. Przyglądamy się też kilku nieco zapomnianym spółkom z NC, które prowadzą ciekawą działalność, ale potrzebują „zapalnika”, by pobudzić zainteresowanie inwestorów — mówi Jan Karaszewski.

 

Opracowanie:

 

www.newconnect.pb.pl