• Nowelizacja przepisów dotyczących oferowania papierów wartościowych



Nowelizacja przepisów

 

SII zwraca się o pomoc do KNF w interpretacji znowelizowanych przepisów dotyczących oferowania papierów wartościowych i pyta jakie zachowania mogą stanowić naruszenie przepisów prawa.

 

W związku ze zmianą przepisów ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, która to zmiana weszła w życie z dniem 23 kwietnia 2013 r. SII dostrzega problemy otoczenia rynkowego w tym autoryzowanych doradców, emitentów i inwestorów.

 

SII dostrzega również niejasności w zakresie interpretacji przepisów dotyczących zasad promowania prywatnych ofert papierów wartościowych, a także problemy ze stosowaniem w praktyce wprowadzonych zmian. Wobec powyższego SII zwróciło się do KNF z prośbą o wsparcie i pomoc w zakresie interpretacji obecnie obowiązujących regulacji.

 

Nowe regulacje

 

Art. 3 ust. 1 Ustawy w znowelizowanym brzmieniu stanowi, że „Ofertą publiczną jest udostępnianie, co najmniej 150 osobom lub nieoznaczonemu adresatowi, w dowolnej formie i w dowolny sposób, informacji o papierach wartościowych i warunkach ich nabycia, stanowiących wystarczającą podstawę do podjęcia decyzji o nabyciu tych papierów wartościowych”. Z kolei Art. 53 ust. 1 stanowi, że ”zakazuje się udostępniania, w dowolnej formie i w dowolny sposób, informacji w celu promowania bezpośrednio lub pośrednio nabycia lub objęcia papierów wartościowych albo zachęcania, bezpośrednio lub pośrednio, do ich nabycia lub objęcia, chyba że informacje udostępniane są mniej niż 150 osobom lub nie są udostępniane nieoznaczonemu adresatowi”.  Ponadto art. 99 stanowi, że kto udostępnia 150 osobom lub większej liczbie osób lub nieoznaczonemu adresatowi, w dowolnej formie i w dowolny sposób, informacje w celu promowania bezpośrednio lub pośrednio nabycia lub objęcia papierów wartościowych albo zachęca, bezpośrednio lub pośrednio, do nabycia lub objęcia tych papierów wartościowych, które nie są i nie będą przedmiotem oferty publicznej podlega grzywnie do 10.000.000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.


Wobec brzmienia wyżej przytoczonych przepisów Ustawy, które w ocenie SII są nieprecyzyjne, Stowarzyszenie skierowało do KNF pytania, w przypadku których odpowiedzi mogłyby pomóc w interpretacji przepisów.

 

SII liczy na oficjalne stanowisko KNF

Podkreślając istotność poruszonych zagadnień, SII zwróciło się do KNF o odniesienie się do wyżej wymienionych pytań. W ostatnim z kolei piśmie dotyczącym tej sprawy SII zwróciło się, a zarazem zasugerowało Komisji, by ta przekazała publicznie swoje oficjalne stanowisko w zakresie interpretacji obowiązujących regulacji. 

 

Opracowanie:

 

SII