• Transfer z NewConnect na rynek główny. Oto sześć spółek, którym może się to udać



Transfer z NC na rynek główny

 

23 kwietnia na głównym parkiecie warszawskiej giełdy debiutowała spółka farmaceutyczna Mabion S.A. To już dwudziesty emitent, który zdecydował się na przeniesienie swoich walorów z rynku NewConnect na Giełdę Papierów Wartościowych. Wydaje się, że to nie koniec tego typu transferów, gdyż w alternatywnym systemie obrotów znajdują się liderzy, dla których naturalnym krokiem naprzód jest przejście na rynek regulowany.

 

Dotychczas podobną drogę na rodzimym rynku kapitałowym przeszły: MW Trade S.A., Centrum Klima S.A., Fast Finance S.A., Pragma Inkaso S.A., LST Capital S.A., Tesgas S.A., Krynicki Recykling S.A., Transpolonia S.A., Powszechne Towarzystwo Inwestycyjne S.A., Eko Export S.A., PPH Wadex S.A., Euroimplant S.A., Quercus TFI S.A., Grupa ADV S.A., WDM S.A., IQ Partners S.A., Mo-Bruk S.A., Voxel S.A., oraz Baltona S.A, która zadebiutowała na GPW w styczniu bieżącego roku.

 

Andrzej Zając, Prezes Zarządu Midven S.A. zwraca uwagę, że podmioty notowane na rynku NewConnect mają nieco ułatwione zadanie w porównaniu do spółek starających się o bezpośredni debiut na GPW z pominięciem etapu notowań w Alternatywnym Systemie Obrotu. - Emitenci ubiegający się o dopuszczenie do notowań na rynku głównym powinny mieć kapitalizację minimum 15 milionów euro. W przypadku firm znajdujących się na NewConnect  warunek ten jest obniżony do 12 milionów euro – tłumaczy Andrzej Zając.

 

Warto jednak zauważyć, że spółka chcąca się przenieść na główny parkiet powinna być notowana na rynku NewConnect co najmniej pół roku, natomiast wycena 12 milionów euro jest wyznaczana na podstawie średniej kapitalizacji z ostatnich trzech miesięcy. Dodatkowo spółka powinna posiadać minimum 25 procent akcji w rękach mniejszościowych akcjonariuszy (free float).

 

Bardzo dobrym wyznacznikiem firm, które mają największe szanse na przenosiny jest indeks NC Lead. Zrzesza on spółki, które spełniają surowe kryteria płynnościowe oraz wzorowo wywiązują się z obowiązków informacyjnych. W założeniach indeks ma służyć jako swoista trampolina pozwalająca się wybić najlepszym emitentom oraz ułatwić im transfer na GPW.

 

Obecnie w najbardziej prestiżowym indeksie NewConnect znajduje się 17 spółek. Co ciekawe - lista firm docenionych przez Giełdę nie pokrywa się ze spółkami o najwyższej kapitalizacji. Choć z całego rynku NewConnect niemal 40 spółek spełnia kryterium minimalnej kapitalizacji, to w prestiżowym indeksie znajduje się ich zaledwie sześć.

 

Pierwszą z nich jest ZWG S.A., która zajmuje się wytwarzaniem wyrobów gumowych i gumowo-metalowych, najczęściej na potrzeby ciężkiego przemysłu. Kapitalizacja spółki wynosi 220 milionów złotych  i pozwala z dużym zapasem wypełnić wspomniane wcześniej kryterium.

 

Kolejną spółką w zestawieniu jest PGS Software S.A. z branży informatycznej. Firma skupia się głównie na rozwiązaniach programistycznych dla biznesu. Tworzy oprogramowanie zarówno na komputery osobiste, jak i smartfony. Rynkowa wartość spółki to niemal 100 milionów złotych.

 

Nieco mniejszą spółką jest Synektik S.A. reprezentujący branże Life Science. Specjalizuje się diagnostyce onkologicznej. Ponadto zajmuje się również sprzedażą aparatury medycznej i jest autoryzowanym partnerem Siemens. Kapitalizacja przekracza 90 milionów złotych.

 

Warunki przenosin spełnia również Tele-Polska Holding S.A., który dostarcza kompleksowe rozwiązania telekomunikacyjne. Swoją ofertę kieruje zarówno dla biznesu, jak i gospodarstw domowych. Obecnie wartość rynkowa spółki wynosi 71,5 miliona złotych.

 

Pharmena S.A. to jeszcze jedna spółka farmaceutyczna, która znajduje się w indeksie NC Lead oraz jest odpowiednio duża by myśleć o transferze na główny parkiet. Firma koncentruje się na produkcji kosmetyków oraz leków dermatologicznych. Jest także udziałowcem amerykańskiej spółki prowadzącej badania nad lekami przeciwko miażdżycy. Akcje spółki na giełdzie są warte prawie 65 milionów złotych.

 

Ostatnią spółką z NC Lead, która mogłaby się przenieść na rynek regulowany jest Proges Invesment S.A. To firma z branży finansowej zapewniającej krótkoterminowe finansowanie oraz wspieranie płynności w różnorakich podmiotach gospodarczych. Kapitalizacja spółki kształtuje się na poziomie około 53 milionów złotych.

 

Choć uczestnictwo na GPW wiąże się z bardziej surowymi wymaganiami dotyczącymi polityki informacyjnej i większymi kosztami, to jednak przejście na główny parkiet jest dla każdego przedsiębiorstwa dużym prestiżem. Firma z dnia na dzień staje się bardziej wiarygodnym i transparentnym partnerem biznesowym, co może być również docenione przez inwestorów szukających małych  i perspektywicznych spółek.

 

Opracowanie:

 

Midven S.A.