• Spowolnienie na rynku NewConnectNewConnect

 

Po pierwszym kwartale 2013 roku rynek NewConnect gwałtownie hamuje, NC Index powrócił do spadków. Po krótkim oddechu i bardzo dobrym, w perspektywie minionych miesięcy, początku roku notowania na małym parkiecie od lutego, ponownie zmierzają w kierunku minimów. Dzieje się to powoli, aczkolwiek sukcesywnie przy nieco malejącym wolumenie obrotu. Mimo, że nie powinniśmy spodziewać się bardzo gwałtownych spadków, nic nie wskazuje jednak na znaczącą poprawę sytuacji na całym rynku.

 

W ostatnim kwartale na uwagę zasługuje jednak stale malejąca liczba debiutów na rynku. Porównując tę sytuację do warunków z jakimi mieliśmy do czynienia jeszcze kilka miesięcy temu, trzy debiuty nowych spółek na rynku sprawiają dość mizerne wrażenie. Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej okazuje się, że walory debiutujących spółek podczas IPO zyskały odpowiednio 51,54% dla A.P.N. Promise oraz 29,01% dla Eurocent. Dodatkowo w miesiąc po debiucie spółka A.P.N. Promise utrzymała wartość swoich akcji na nie zmienionym poziomie. Może to być dla inwestorów sygnał, że mała ilość nowych podmiotów na rynku została zrekompensowana przez ich jakość w sensie inwestycyjnym. 

 

W związku z tym bardzo ciekawą kwestią jest ilość przyszłych debiutów. Dla przypomnienia, od 1 marca 2013r. zostały zaostrzone zasady panujące na ASO. Może to utrudnić znacząco egzystencje nowych spółek. Jednak sytuacja z lutego może się powtarzać, co zarówno przez GPW jak i inwestorów jest bardzo pożądane. 

 

Reasumując, jeśli są to początki dorastania młodszego brata głównego parkietu i inwestorzy będą mogli z większą ufnością podchodzić do proponowanych inwestycji przez nowe spółki to być może niebawem (lub przynajmniej po kilku kolejnych zmianach) będziemy mogli obserwować szukanie przez NC Index nie minimów, ale kolejnych szczytów, choć na to pewnie przyjdzie jeszcze inwestorom i spółkom sporo poczekać.

 

Opracowanie:

 

SII