• 10 potencjalnych liderów na NewConnectInnowacyjne spółki

 

Rynek NewConnect w początkowych założeniach miał być platformą do wspierania innowacyjnych przedsiębiorstw. „Choć idea się nieco rozmyła, to na małym parkiecie można znaleźć spółki z ciekawymi i innowacyjnymi projektami” – powiedział Andrzej Zając, Prezes Zarządu Midven S.A..

 

W Alternatywnym Systemie Obrotu znajduje się co najmniej 10 spółek wartych uwagi, które mogą pochwalić ciekawym biznesem, dobrymi wynikami lub wysokim potencjałem wzrostu. Wśród nich znalazły się firmy z branż przemysłowych, Life Science, IT oraz Mobile. Listę zdecydowanie zdominował szeroko rozumiany sektor medyczny, który reprezentują cztery spółki.

 

Pierwszą spółką w zestawieniu jest LUG S.A., który zajmuje się produkcją opraw oświetleniowych - zarówno w segmencie dekoracyjnym, jak i przemysłowym. To największa tego typu firma w Polsce, która sukcesywnie podbija rynki zagraniczne m.in. w Niemczech i Brazylii. Co ciekawe, wskaźniki rynkowe wskazują na dosyć widoczne niedowartościowanie. Współczynnik ceny do zysku na jedną akcję wynosi około 6,7, natomiast stosunek ceny do wartości księgowej na jedną akcje ok. 0,54. GPW wyróżniła spółkę umieszczając ją w prestiżowym indeksie NC Lead.

 

Biogened S.A. jest spółką o długiej, ponad 50-letniej tradycji, która przeszła przez gruntowną restrukturyzację. Prowadzi ona badania nad farmaceutykami oraz suplementami diety. Największe przychody przynosi sprzedaż leków (50 proc.) i dermokosmetyków (35 proc.). Kapitalizacja spółki jest równa dziesięciokrotności zysków i bliska wartości księgowej – co jest zdecydowanym atutem spółki w perspektywie potencjalnej inwestycji. Biogened S.A. znajduje się w NC Lead.

 

Mabion S.A. to firma o ogromnym potencjale rozwojowym, która jeszcze nie spieniężyła efektu swoich badań. Przedsiębiorstwo rozwija leki antynowotworowe oraz przeciwko chorobom antyimmunologicznym. Głównym produktem jest Mabion CD20, który wszedł już w fazę badań klinicznych w 9 krajach, w tym także w Polsce. To kolejna spółka będąca reprezentantem NC Lead.

 

PGS Software S.A. zajmuje się tworzeniem oprogramowania zarówno na komputery osobiste, jak i smartfony. Firma świadczy szerokorozumiany outsourcing informatyczny dla segmentu biznesowego. To już nie jest typowy start-up, a dobrze prosperujące przedsiębiorstwo z branży IT świadczące usługi dla dużych korporacji z Europy i USA oraz zatrudniające ponad 200 ludzi. Spółka cechuje się bardzo dobrą kondycją finansową.

 

Synektik S.A. reprezentuje branżę Life Science i koncentruje się na rozwiązaniach diagnostycznych w medycynie. W ofercie usługowo-produktowej znajdują się m. in. testy RTG, oprogramowanie ułatwiające zarządzanie danymi. Firma jest także pierwszym komercyjnym producentem radiofarmaceutyków wykorzystywanych w diagnostyce onkologicznej. Ponadto spółka zajmuje się sprzedażą aparatury medycznej i jest autoryzowanym partnerem Siemens. W ostatnich latach systematycznie zwiększa przychody.

 

MEDICALgorithmics S.A. to ten sam sektor, co poprzednia spółka w zestawieniu, ale skupia się na diagnostyce kardiologicznej. Ma szansę stać się światowym potentatem w tej dziedzinie. Pozyskane niedawno pieniądze z emisji akcji posłużą na rozwój poprzez przejęcia oraz poszerzenie działalności o badania bezpieczeństwa leków na serce. Według tradycyjnych wskaźników wartości spóła wyceniana jest bardzo drogo, fakt ten jednak jest równoważony przez dobre perspektywy spółki.

 

Vivid Games S.A. jest producentem gier komputerowych. Swoją strategię realizuje skupiając się na segmencie mobilnym. Współpracuje z największymi światowymi firmami takimi jak Sony, Apple i NVidia. Studio ma na swoim koncie już ponad 150 tytułów oraz opracowało nowatorską platformę V-TECH, która pozwala bardzo szybko konwertować gry na różne platformy. Spółka ma w planach zwiększenie produkcji gier na wszystkie urządzenia mobilne i w dalszej perspektywie na konsole stacjonarne. Choć w ciągu roku zysk netto zwiększył się o blisko 20 procent, to w tym samym czasie przychody firmy się podwoiły.

 

Platige Image S.A. to agencja marketingowa, która specjalizuje się w tworzeniu reklam, zwiastunów, animacji 3d oraz grafiki komputerowej. Ma za sobą 2,500 projektów reklamowych. Jednym z dzieł studia jest trailer do gry „Wiedźmin: Zabójca Królów”, który był wyróżniony jako najlepszy zwiastun 2012 roku. W zespole emitenta znajduje się Tomasz Bagiński, który znany jest między innymi z nominowanej do Oscara „Katedry”.

 

Wind Mobile S,A. jest dostarczycielem rozwiązań telekomunikacyjnych dla sieci komórkowych. Najbardziej znanym produktem są tzw. halo dzwonki, które pozwalają na odtworzenie swoich ulubionych piosenek w czasie oczekiwania na połączenie. Spółka ma w planach ekspansję na rynki zagraniczne oraz rozwój reklam opartych na technologiach Wind Mobile. Spółka ma dobre wskaźniki finansowe oraz niskie zadłużenie.

 

Plasma SYSTEM S.A. działa na rynku szerokorozumianych technologii powierzchniowych. Dzięki swoim osiągnięciom w tej dziedzinie są w stanie wydłużyć żywotność i okres eksploatacji maszyn wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu. Spółka oferuje zarówno gotowe produkty, jak i kompleksowe rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb. W ciągu ostatniego roku przychody wzrosły dwukrotnie, natomiast zyski czterokrotnie.

 

Innowacyjne spółki to jednak nie tylko domena NewConnect. Na głównym parkiecie warszawskiej giełdy, pod tym względem niepodzielnie królują PZ Cormay, Integer.pl S.A. oraz CD Projekt Red. Choć są już wyceniane bardzo drogo, to jednak drzemiący w nich potencjał jest niezwykle trudny do uchwycenia przez pryzmat tradycyjnych wskaźników finansowych.

 

Opracowanie:

 

Midven S.A.