• Wyzwania w procesie raportowania finansowego na rynku NewConnect cz. 2/2



Raportowanie finansowe

 

Wiarygodne, rzetelne i kompletne informacje finansowe są niezbędne do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami raport kwartalny spółek notowanych w ASO na rynku NewConnect zawiera wybrane dane finansowe z bilansu oraz rachunku zysków i strat, w zakresie obejmującym co najmniej następujące pozycje:

 

  • kapitał własny,
  • należności długoterminowe,
  • należności krótkoterminowe,
  • środki pieniężne i inne aktywa pieniężne,
  • zobowiązania długoterminowe,
  • zobowiązania krótkoterminowe,
  • amortyzacja,
  • przychody netto ze sprzedaży,
  • zysk/strata na sprzedaży,
  • zysk/strata na działalności operacyjnej,
  • zysk/strata brutto,
  • zysk/strata netto;

 

Z punktu widzenia inwestora instytucjonalnego jest to zakres informacji, który nie zapewnia komfortu podejmowania decyzji, który oferują spółki notowane na rynku podstawowym GPW. Przypomnijmy, że dla tych którzy przygotowują sprawozdania finansowe w oparciu o Ustawę o rachunkowości raporty kwartalne zawierają bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych oraz zestawienie zmian w kapitale własnym.

 

Pierwszą kwestią, która dotyczy informacji finansowych przekazywanych przez emitentów rynku NewConnect jest informacja o zasadach przyjętych przy sporządzaniu raportu, informacje o zmianach stosowanych zasad (polityki) rachunkowości. Istotnym aspektem analizy finansowej jest porównywalność danych prezentowanych przez spółki w raportach okresowych. Zmiana polityki rachunkowości może istotnie wpływać na kształt sprawozdania finansowego a brak porównywalności danych za poprzednie okresy sprawozdawcze prowadzi do błędnych wniosków za którymi mogą iść błędne decyzje inwestycyjne inwestorów.

 

Generalna uwaga dotycząca zakresu przekazywanych informacji finansowych w raportach kwartalnych dotyczy wysokiego poziomu agregacji danych. Wielu emitentów wykonując minimalny zakres dyspozycji nie przekazuje informacji o wielkości i strukturze aktywów trwałych. W Dokumentach Informacyjnych sporządzanych w związku z ofertą prywatną spółki przedstawiają strategie rozwoju oraz skwantyfikowane cele emisyjne oraz prognozy wyników finansowych. Monitorowanie realizacji przedstawionych planów odbywa się między innymi poprzez analizę wartości i struktury aktywów trwałych, która zmienia się w trakcie realizacji inwestycji związanych na przykład z budową nowych obiektów produkcyjnych, zakupem maszyn i urządzeń technicznych lub innych środków trwałych. Analiza struktury należności długoterminowych oraz inwestycji długoterminowych może dostarczać cennych informacji o skali i wartości transakcji z jednostkami powiązanymi. Próba oceny efektywności działania oraz perspektyw zmiany sytuacji finansowej firm o profilu inwestycyjnym będzie wysoce nieobiektywna z pominięciem analizy portfela inwestycji długoterminowych i krótkoterminowych. Grupa spółek o profilu inwestycyjnym jest szeroko reprezentowana na rynku NewConnect. Co ciekawe na rynku AIM prowadzonym, przez London Stock Exchange, opracowano dodatkowe, dedykowane regulacje w zakresie obowiązków informacyjnych oraz zakresu informacji przekazywanych do dokumentów informacyjnych przez spółki inwestycyjne oraz spółki wydobywcze.

 

W przypadku większości emitentów potrzebujemy również szczegółowych informacji dotyczących wartości, struktury, zmian i jakości aktywów obrotowych utrzymywanych przez spółki. Zagregowany poziom danych uniemożliwia wnioskowanie o zmianach w obrębie zapasów, należności krótkoterminowych, inwestycji krótkoterminowych, czy rozliczeniach międzyokresowych.

Problemem jest również interpretacja danych dotyczących zobowiązań długo i krótkoterminowych bez informacji obejmującej wartości zobowiązań oprocentowanych oraz zobowiązań handlowych, w tym zobowiązań wobec jednostek powiązanych.

 

Bardzo wysoki poziom agregacji informacji prezentowany jest również w odniesieniu do wybranych danych z rachunku zysków i strat. Zdecydowana większość spółek nie przekazuje również podstawowych informacji z rachunku przepływów pieniężnych, a przecież ten element sprawozdania powinien być analizowany jeśli nie w pierwszej to w drugiej kolejności.

 

Należy pamiętać, że regulacje obowiązujące na rynku NewConnect nakładają na emitentów obowiązek publikacji w raporcie kwartalnym dodatkowych danych, jeżeli ich uwzględnienie w raporcie kwartalnym jest konieczne dla przedstawienia aktualnej sytuacji majątkowej i finansowej emitenta w sposób rzetelny i kompletny. Interpretacja tej dyspozycji leży po stronie emitenta oraz autoryzowanego doradcy, jednak praktyczne rozwiązanie może wymagać poszerzonej analizy sprawozdań finansowych oraz informacji opisowych.

 

Współpracując ze spółkami notowanymi na rynku NewConnect staramy się promować standardy rozszerzonej sprawozdawczości finansowej w raportach kwartalnych.

 

Zakres prezentowanych informacji finansowych oraz sposób ich prezentacji w raportach kwartalnych, wpływa na zrozumienie modelu biznesowego spółki, ocenę efektywności i perspektywy rozwoju oraz pośrednio na budowanie zaufania inwestorów oraz długoterminowej wiarygodności emitenta. Obydwa elementy są niezwykle pożądane na rynku NewConnect.

 

Opracowanie:

 

INVESTcon Group SA