• AIM – londyński mały parkietAIM (Alternative Investment Market) jest londyńskim odpowiednikiem warszawskiego parkietu NewConnect i jednocześnie jego pierwowzorem. Jest to alternatywny system obrotu, który osiągnął największy sukces na świecie. W tym roku rynek będzie obchodził swoje 17 urodziny.

 

fotolia.pl

 

Podobnie jak NewConnect, AIM jest dedykowany młodym, prężnie rozwijającym się spółkom. Przedsiębiorcy z całego świata, działający we wszystkich sektorach gospodarki, mogą znaleźć tam efektywne źródło finansowania działalności i rozwoju. O sukcesie AIM świadczy zakres jego działalności. Liczba notowanych spółek waha się z roku na rok, na koniec 2011 było to niespełna 1200 spółek. Duża liczba przedsiębiorstw przechodzi po pewnym czasie na główny parkiet londyńskiej giełdy – London Stock Exchange. Co ciekawe, statystyki pokazują, że równie spora część przedsiębiorców decyduje się na odwrotne działanie - przejście z rynku głównego na AIM, który oferuje wiele korzyści podatkowych. W sumie, jak podaje londyńska giełda,  AIM pomógł pozyskać kapitał dla ponad 3000 spółek. Na małym londyńskim parkiecie znajdziemy przedstawicieli 39 sektorów z około stu krajów.

 

Brytyjski rynek kapitałowy należy dziś do najbardziej rozwiniętych na świecie, a londyńskie City zasłużyło już sobie na miano najważniejszego centrum finansowego świata. Wpływa to oczywiście na bardzo wysoki poziom rozwoju rynków giełdowych oraz ich wysoką pozycję konkurencyjną, a także wpływa na bardzo dużą płynność notowanych walorów. Dostrzegli to oczywiście zagraniczni inwestorzy, których kapitał szerokim strumieniem wlał się do Wielkiej Brytanii. Zagraniczne fundusze są dziś bardzo ważną siłą napędową tamtejszego rynku kapitałowego.

 

Lata działalności wiążą się ze sporym doświadczeniem. Przedsiębiorstwa nie muszą się martwić o brak profesjonalizmu na tym rynku. Podobnie jak w Polsce konieczny jest wybór i współpraca z Autoryzowanym Doradcą (Nomad – Nominated Advisor), którzy służą pomocą zarówno przed, jak i po debiucie.

 

Spółki, które zdecydują się na debiut na AIM, wiele zyskują. Oprócz kapitału jest to międzynarodowa promocja, prestiż, dostęp do specjalistycznego know-how, duża liczba inwestorów instytucjonalnych, a także bezpieczeństwo, które zapewnia stabilny rynek finansowy. Międzynarodowe otoczenie może się również przyczynić do pozyskania nowych klientów lub kontrahentów. Dla spółek z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które dopiero rozpoczynają działalność i nie mogą pochwalić się praktycznie żadną zdolnością kredytową, to naprawdę wiele. Barierą może okazać się oczywiście język (na szczęście większość młodych przedsiębiorców nie będzie miała z tym problemu), odległość i strach przed nieznanym. Na pomoc wychodzą jednak firmy doradcze, które specjalizują się w rynku AIM i pomagają w procesie pozyskania kapitału z londyńskiego parkietu.

 

Optymalna wielkość pozyskiwanego kapitału jest niemała i waha się w granicach 20 milionów euro. Przy takiej kwocie koszt pozyskania kapitału to około 5%. Przy niższych kwotach emisji koszty rosną do 7-9%, co może stanowić główną barierę wejścia dla wielu małych spółek.

 

FTSE AIM UK 50 Index to indeks grupujący 50 spółek o najwyższej kapitalizacji notowanych na londyńskim AIM. Skład indeksu jest określany kwartalnie. Roczny wykres jasno obrazuje sierpniowe załamanie na rynku. Porównując wykres indeksu FTSE AIM UK 50 z naszym rodzimym NCIndex widzimy niemal dokładne odwzorowanie sytuacji na rynkach. Bardzo podobnie sytuacja wygląda na wykresie FTSE AIM 100 (indeks grupujący 100 spółek o największej kapitalizacji notowanych na AIM) oraz FTSE AIM All-Share Index (indeks grupujący wszystkie spółki notowane na AIM spełniające kryteria płynności oraz tzw. free float). Jak widać, nawet bardzo płynne rynki nie potrafią oprzeć się masowym wyprzedażom.

 

Oprócz AIM i NewConnect w Europie działa jeszcze 8 rynków działających w Alternatywnym Systemie Obrotu. Są to Euronext, First North (OMX), Entry Standard (Frankfurt), EN.A (Ateny), IEX (Dublin), MAC (Mediolan), Dritter Markt (Wiedeń), oraz Axess (Oslo). Euronex to giełda ukształtowana wspólnie przez giełdy z Paryża, Amsterdamu, Brukseli i Lizbony.  W 2006 roku nastąpiło połączenie Euronextu z New York Stock Exchange. OMX natomiast, to sojusz giełd w Helsinkach, Sztokholmie, Kopenhadze i Wilnie; członek S&P 500.  AIM zdecydowanie przoduje wśród europejskich alternatywnych systemów obrotu zarówno pod kątem liczby notowanych spółek, jak i kapitalizacji.

 

Opracowanie:

 

IPO