• Podmuch świeżości na GPW – WARSET odchodzi…



W lipcu 2010 roku Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i NYSE Euronext zawarły umowę o strategicznej, długofalowej współpracy, która między innymi zakłada wprowadzenie na GPW Uniwersalnej Platformy Obrotu NYSE Technologies (UTP – Universal Trading Platform), która w 2012 roku zastąpi wysłużony WARSET.

 

fotolia.pl

 

Idzie nowe


W lipcu 2010 roku Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i NYSE Euronext zawarły umowę o strategicznej, długofalowej współpracy, która między innymi zakłada wprowadzenie na GPW Uniwersalnej Platformy Obrotu NYSE Technologies (UTP – Universal Trading Platform), która w 2012 roku zastąpi wysłużony WARSET. Sam WARSET, został wprowadzony z dniem 17 listopada 2000 roku i zastąpił system opracowany przez Société de Bourse Français oraz spółkę Euronext, który zaś działał na giełdzie od pierwszej sesji.

 

Na czym polega WARSET


Z pewnością niejeden początkujący inwestor zastanawiał się nad tym, w jaki sposób jego zlecenie pokonuje drogę między np. internetowym rachunkiem maklerskim, a miejscem jego realizacji, czyli giełdą oraz jak jego zlecenia są konfrontowane ze zleceniami innych inwestorów. Aby ten proces działał sprawnie, giełdy korzystają ze specjalnie zaprojektowanych na ich potrzeby systemów transakcyjnych. 

Takim systemem transakcyjnym na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jest właśnie system WARSET, zapewnia on pełną automatyzację przekazywania zleceń, zawierania transakcji, sprawny dostęp uczestników rynku do systemu obrotu papierami wartościowymi oraz szerokie możliwości korzystania z informacji o sytuacji na rynku. Zapewnia inwestorom dostęp do rynku i do informacji giełdowych, bez względu na to, gdzie się znajdują. Oprócz tego, system gwarantuje równe traktowanie zleceń wszystkich inwestorów: indywidualnych i instytucjonalnych, krajowych i zagranicznych.

 

Ponadto WARSET umożliwia inwestorom wykorzystanie możliwości przesyłania zleceń przez Internet – zintegrowanie systemów biur maklerskich z systemem giełdowym sprawia, że rola biur sprowadza się tylko do weryfikacji poprawności złożonych przez nas zleceń. W każdym systemie notowań WARSET-u jednostką transakcyjną jest jeden instrument finansowy. Cechą charakterystyczną systemu jest publikowanie w fazie przed otwarciem (zamknięciem i w fazie równoważenia) tzw. Teoretycznego Kursu Otwarcia - TKO. Jest to wyliczona na dany moment cena papieru wartościowego. Architektura systemu została przedstawiona na rysunku poniżej.

 

Architektura

 

System giełdowy WARSET daje możliwość korzystania z wielu różnego rodzaju zleceń pozwalających na stosowanie  różnorodnych strategii inwestycyjnych dostosowanych do celów i potrzeb inwestora w konkretnych sytuacjach. I tak też możemy dokonywać zlecenia z limitem ceny bądź bez limitu. Wśród tych z limitem wyróżniamy takie jak:

 

  • Zlecenie z minimalną wielkością (wolumenem) wykonania – Wmin;
  • Zlecenia zawierające warunek wielkości ujawnionej – WUJ;
  • Zlecenia z limitem aktywacji – LimAkt.

 

Do zleceń bez limitu ceny zaliczamy:

 

  • Zlecenie po cenie rynkowej – PCR;
  • Zlecenia po cenie rynkowej na otwarcie – PCRO;
  • Zlecenia po każdej cenie – PKC.

 

Możemy też nakładać ograniczenia czasowe na zlecenia. Określając termin, do którego ważne jest zlecenie, decydujemy, jak długo aktualna jest jego strategia inwestycyjna. Zlecenie z określoną datą ważności składają głównie inwestorzy mający już sprecyzowaną strategię działania. Wiedzą, po jakiej cenie chcą dokonać transakcji i określają moment w czasie (datę), do którego zlecenie ma być ważne. Jeżeli do tego terminu zlecenie nie zostanie zrealizowane, traci ono ważność. Oprócz zleceń z określonym terminem ważności, inwestorzy mają do wyboru następujące zlecenia:

 

  • Ważne do końca sesji;
  • Zlecenie bez określonego terminu ważności;
  • Zlecenie wykonaj lub anuluj (WuA);
  • Ważne do pierwszego wykonania (WiN).

 

Co wniesie UTP


Oprócz, co wydaje się oczywiste przy tego typu zmianach, poprawy wydajności czy zwiększenia płynności w przypadku niektórych instrumentów, Universal Trading Platform da dostęp do wielu nowych funkcji, które uatrakcyjnią naszą Giełdę. Pozwoli to przyciągnąć na GPW nowe kategorie inwestorów, którzy zajmują się „handlem o wysokiej częstotliwości” czy handlem algorytmicznym. Te opcje dotyczą głównie dużych inwestorów instytucjonalnych.

Mniejsi inwestorzy także zyskają na wprowadzanych zmianach. UTP wprowadzi ze sobą między innymi nowe typy zleceń, wykorzystywane na NYSE. Takie jak zlecenia kroczące („peg”) czyli zlecenia z limitem aktywacji uzależnionym od aktualnego układu arkusza zleceń. Inne nowe typy zleceń, dostępne wraz z wprowadzeniem UTP to zlecenia VFA i VFC, czyli zlecenia na najbliższy fiksing (valid for auction) oraz na zamknięcie (valid for closing). Będziemy tez mogli wykonać zlecenia z terminem ważności do konkretnego momentu (GTT - good till time). W tym momencie termin ważności ustalać możemy z dokładnością do dnia. Zmiany będą też dotyczyły zleceń PKC. Teraz takie zlecenia muszą być realizowane od razu w całości, w nowym systemie zlecenia te będą mogły być dzielone na części przez zastosowanie zlecenia „market order”. Poza tym pojawią się takie zlecenia jak: „guaranteed cross”.  

 

Wprowadzenie systemu przez giełdę to tylko jedna strona medalu. Aby zmiana ta przyniosła oczekiwane efekty, wykazać muszą się też biura maklerskie. Będzie to dla nich swego rodzaju test, będą musiały przystosować one swoje wewnętrzne systemy do UTP. Kto zrobi to najlepiej i najszybciej na pewno nie będzie żałował. Dla nas inwestorów ważnym jest, aby w pełni skorzystać z nadchodzących zmian, w tym celu należy zebrać jak największą wiedzę na temat nowych funkcjonalności jakie daje UTP, żeby już w praktyce nie dać się zaskoczyć i nieprzerwanie dążyć do naszego celu, czyli maksymalizacji zysku. Czy nowy system transakcyjny da efekt w postaci zielonych strzałek na GPW? To się wkrótce okaże…

 

Opracowanie:

 

ipo.pl