• Analiza Bio Planet



 

Wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliło osiągnąć Bio Planet pozycję lidera na polskim rynku żywności ekologicznej. 1 kwietnia 2015 roku spółka zadebiutowała na rynku NewConnect.

 

Działalność Bio Planet S.A. dzieli się na dwa segmenty: produkcyjny i dystrybucyjny. Segment produkcyjny odpowiada za produkcję i sprzedaż żywności ekologicznej pod marką własną „Bio Planet”. Proces produkcyjny odbywa się w wyspecjalizowanym zakładzie zlokalizowanym w woj. mazowieckim, posiadającym ok. 3 000 m² powierzchni magazynowo-produkcyjnej. W 2013 roku przychody ze sprzedaży pod marką własną odpowiadały za 47,1% ogólnej wartości przychodów Emitenta.

 

Segment dystrybucji obejmuje sprzedaż starannie wyselekcjonowanych produktów ekologicznych pochodzących, od producentów z kilkudziesięciu krajów świata. Obecnie Bio Planet S.A. posiada w swojej ofercie około 2,1 tys. produktów i współpracuje z ok. 140 dostawcami, wśród których należy wymienić takie renomowane marki jak Alce Nero, Allos, BioPlanete, Biod Food, Cocoa, Lebensbaum, Natumi, Primaeco.

 

Emitent oferuje również usługi konfekcjonowania żywności ekologicznej na zlecenie podmiotów zewnętrznych. Spółka dostarcza poprzez niniejszą usługę produkty do delikatesów Piotr i Paweł, hipermarketów Tesco oraz hal hurtowych Marko Cash & Carry. Warto podkreślić, że produkty konfekcjonowane charakteryzują się nieco wyższą marżą od innych produktów dystrybuowanych przez Spółkę, ze względu na większą wartość dodaną i rozpoznawalność marki „Bio Planet”.

Bio Planet S.A. dostarcza produkty do ponad tysiąca polskich i zagranicznych odbiorców. Sprzedaż prowadzona przez Spółkę realizowana jest w 4 kanałach dystrybucji. Największą grupę odbiorców w ujęciu wartościowym stanowią specjalistyczne sklepy ekologiczne tzn. wyspecjalizowane w sprzedaży żywności ekologicznej pojedyncze sklepy oraz sieci, wśród których należy wymienić Organic Farma Zdrowie, Żółty Cesarz czy Smak Natury. Kolejną grupę odbiorców tworzą sklepy ogólnospożywcze, czyli sklepy oraz sieci sklepów prowadzących sprzedaż zarówno żywności tradycyjnej jak i ekologicznej. Wśród tych odbiorców należy wymienić takie podmioty jak Piotr i Paweł, Alma, Marcpol, Intermarche, E’Leclerc czy Tesco. Spółka jest również największym dostawcą w Polsce certyfikowanej żywności ekologicznej do sklepów internetowych (trzeci kanał dystrybucji), w tym internetowego supermarketu Frisco. Czwarty kanał dystrybucji obejmuje sprzedaż do sektora HoReCa, hurtowni regionalnych oraz przetwórców żywności ekologicznej.

 

Cechą charakterystyczną produktów sprzedawanych przez Bio Planet S.A. jest ich wysoka jakość, a także ich certyfikacja przez stosowane jednostki certyfikujące w zależności od kraju pochodzenia produktu. Ponadto Emitent przed wdrożeniem produktu do sprzedaży przeprowadza proces wewnętrznej weryfikacji pod kątem realizowanej polityki produktowej oraz jakości.

 

Strategia obrana przez Emitenta ma na celu dynamiczny rozwój Spółki oraz umacnianie jej pozycji na rynku certyfikowanej żywności ekologicznej zarówno pod względem produkcji i sprzedaży produktów pod marką Bio Planet, jak i dystrybucji żywności ekologicznej renomowanych producentów. Strategiczne cele Emitent zamierza realizować poprzez zwiększenie mocy produkcyjnych, rozszerzanie oferty produktowej, ekspansję na nowe rynki zbytu, a także udział w konsolidacji rynku. Obecnie w celu zwiększenia mocy produkcyjnych Spółka realizuje inwestycję polegającą wybudowaniu nowoczesnego centrum logistyczno-magazynowego i planuje ją zakończyć w III kwartale 2015 roku. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na 17,1 mln PLN. W celu poszerzenia oferty produktowej Emitent zamierza rozpocząć pod koniec 2015 roku dystrybucję piw ekologicznych, a w dalszej perspektywie również ekologicznych mrożonek i innych ekologicznych produktów niedostępnych w dotychczasowej ofercie. Istotnym elementem strategii rozwoju będzie również rozpoczęcie sprzedaży do krajów ościennych, głównie Europy Wschodniej i Północnej – obecnie Emitent prowadzi sprzedaż jedynie na Białorusi, co stanowi marginalny udział w wartości generowanych przychodów.

 

Wyniki finansowe

 

1 Przychody ze sprzedaży Emitenta w latach 2012 – 2014

oraz w okresie I kwartału 2014 i I kwartału 2015 roku

Źródło: Dokument informacyjny oraz raporty okresowe Emitenta.

 

 

2. EBIT, EBITDA oraz zysk netto Emitenta w latach 2012 – 2014 oraz w okresie I kwartału 2014 i I kwartału 2015 roku

Źródło: Dokument informacyjny oraz raporty okresowe Emitenta.

 

Od 2012 roku można zaobserwować systematyczny wzrost wartości generowanych przez Emitenta przychodów ze sprzedaży. W 2014 roku obroty wzrosły z poziomu 42,8 mln PLN do poziomu 63,1 mln PLN, co daje wzrostu rzędu 47,3% rok do roku. Największy udział w wartości generowanych przychodów, bo aż 59,1% miała sprzedaż do sklepów z żywnością ekologiczną. Obroty w tym segmencie wzrosły rok do roku o 36,7%, jednak ich udział w ogólnych przychodach zmalał o 4,6 p.p. Spadek udziału w ogólnej wartości przychodów odnotował również segment sprzedaży do sklepów ogólnospożywczych. Spadek nastąpił z poziomu 27,2% do 25%, mimo wzrostu wartości obrotów o 35,3% rok do roku. Zmniejszenie udziału ww. segmentów w ogólnej wartości wygenerowanych przychodów jest efektem wzrostu sprzedaży do segmentu sklepów internetowych. W 2014 roku przychody tego segmentu wyniosły 4,2 mln PLN, a ich udział do ogólnej wartości obrotów Spółki wyniósł 6,6%.

 

W analizowanym okresie, równolegle do wzrostu wartości generowanych przychodów, rosły również kategorie wynikowe Spółki. W 2014 roku EBIT wzrósł o 46,4% r/r do poziomu 2,89 mln PLN. Wzrost o 40,4% odnotował zysk netto, który osiągnął wartość 1,53 mln PLN. W 2014 roku odnotowano spadek wskaźnika ROE o 12,6 p.p. do poziomu 21,4%. Spadek rentowności kapitałów własnych może być efektem obniżenia efektywności wykorzystania aktywów (odzwierciedlone przez spadek wskaźnika assets turnover z poziomu 3,56 w 2013 roku do 2,98 w 2014r.), obniżeniem wykorzystania dźwigni finansowej (odzwierciedlone przez spadek wskaźnika financial leverage z poziomu 3,75 w 2013 roku do 2,96 w 2014r.), jak również nieznacznemu obniżeniu się marży z działalności operacyjnej (odzwierciedlone przez spadek wskaźnika ROS z poziomu 2,5% w 2013 roku do 2,4% w 2014r.). Marża brutto w 2014 roku wyniosła 4,6% i nie uległa zmianie w stosunku do roku poprzedniego. W 2014 roku nastąpiła poprawa płynności finansowej Emitenta. Wskaźnik bieżącej płynności wyniósł 1,25 w porównaniu do 1,18 w roku 2013.

 

Przychody Emitenta w I kwartale 2015 roku wzrosły w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego o 33,3% do poziomu 20,6 mln PLN. Zgodnie z opinią Zarządu na wyniki osiągnięte w minionym okresie miało wpływ uruchomienie punktu przeładunkowego na Górnym Śląsku umożliwiającego lepsze zaopatrzenie klientów z południowej Polski, jak również sezonowość sprzedaży związaną z korzystnym układem Świąt Wielkanocnych. Zysk netto w okresie pierwszych trzech miesięcy 2015 roku wyniósł 788 tys. PLN i wzrósł w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o 68,2%.

 

Analiza SWOT

 

Wśród silnych stron Emitenta należy wskazać posiadane przez niego wieloletnie doświadczenie działania jako producent i dystrybutor żywności ekologicznej oraz pozycję lidera na polskim rynku certyfikowanych produktów ekologicznych. Stanowi to silną barierę wejścia dla potencjalnych konkurentów. Do silnych stron Spółki należy również zaliczyć posiadanie zdywersyfikowanej grupy odbiorców i dostawców produktów ekologicznych. Spółka prowadzi sprzedaż w kilku kanałach dystrybucji, od specjalistycznych sklepów z żywnością ekologiczną, przez sklepy internetowe po segment HoReCa. Zróżnicowana grupa odbiorców zapewnia stabilność oraz ogranicza ryzyko wystąpienia negatywnych skutków spowodowanych np. wahaniami sezonowymi. Jednocześnie, zarówno własna produkcja prowadzona przez Spółkę, jak również dystrybucja żywności ekologicznej renomowanych zagranicznych producentów zapewnia ciągłość dostaw oraz możliwość oferowania swoim odbiorcom różnorodne wyroby ekologiczne.

 

Słabą stroną Emitenta, jest prowadzona przez niego polityka zamówień. Obecnie Spółka posiada bardzo niski procent umów długoterminowych z dostawcami produktów i surowców ekologicznych. Zamówienia składane są w miarę zapotrzebowania, przy wykorzystaniu platformy B2B lub poczty elektronicznej. Nieprawidłowe lub nieterminowe wywiązanie się z zamówienia przez któregoś z dostawców, może negatywnie wpłynąć na jakość oraz terminowość produktów dostarczanych przez Emitenta, a co w ostateczności będzie miało wpływ na wizerunek marki.

 

Szansą dla rozwoju działalności Emitenta jest nowe centrum logistyczno-magazynowe. Prowadzona obecnie inwestycja przyczyni się do wzrostu powierzchni magazynowej czterokrotnie, co pozwoli rozszerzyć ofertę asortymentową do ok. 5 tys. produktów. Zgodnie z opinią Zarządu Emitenta pozwoli to zwiększyć miesięczne przychody ze sprzedaży nawet sześciokrotnie. Do szans dla rozwoju Spółki należy również zaliczyć plany Zarządu dotyczące rozpoczęcia sprzedaży na rynkach zagranicznych, przede wszystkich w krajach ościennych. Rozwój działalności Spółki wspierany będzie również dzięki rosnącemu znaczeniu segmentu żywności ekologicznej na rynku spożywczym, jak również poprzez coraz to popularniejsze trendy związane ze zdrowym odżywianiem.

 

Ekspansja zagraniczna pomimo, iż jest szansą dla rozwoju działalności prowadzonej przez Emitenta, to również generuje istotne ryzyka. Spółka w celu uruchomienia sprzedaży za granicą będzie musiała ponieść nakłady kapitałowe, które pozwolą na uruchomienie kanałów dystrybucji oraz promowanie marki. W przypadku braku zainteresowania produktami, Emitent może nie zrealizować oczekiwanej stropy zwrotu, co w konsekwencji może mieć negatywny wpływ na wyniki finansowe. Ponadto zarówno współpraca z zagranicznymi dostawcami, jak również wejście na rynki zagraniczne generować będzie ryzyko kursowe, które może wpływać na wyniki finansowe Emitenta w przyszłych okresach.

 

Opracowanie:

 

Prometeia Capital

 

 


 

Powyższa analiza papierów wartościowych jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Stąd SII oraz autor nie ponoszą odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.