• Niedotrzymana obietnica – czyli korekta prognozy finansowej spółki



Początek listopada to sezon publikacji wyników za trzeci kwartał spółek notowanych na NewConnect. Tradycyjnie już jest to też sezon najczęstszych zmian prognoz wyników spółek. Jaką wartość w takim razie ma dla inwestora informacja dotycząca prognozowanych wyników finansowych spółki? Czy spółka notowana na NewConnect publikując prognozę zobowiązuje się do jej wypełnienia? Co zaś w sytuacji, gdy tego nie zrobi?

 

prognozy

 

Spółki notowane na rynku regulowanym mają obowiązek wypełniać obowiązki informacyjne wynikające wprost z przepisów prawa. W przypadku ich niewypełniania lub niewłaściwego wypełniania KNF może nałożyć na danego Emitenta karę. Jednakże tylko niektóre z tych obowiązków odnoszą się również do spółek z rynku NewConnect. W pozostałym zakresie obowiązki informacyjne uczestników Alternatywnego Systemu Obrotu wynikają jedynie z Regulaminu ASO oraz stanowiących jego integralną część załączników.

 

Zgodnie z postanowieniami Załącznika nr 3 do Regulaminu ASO spółki z NewConnect są zobowiązane do przekazania w formie raportu bieżącego informacji zawierającej korektę wcześniej sporządzonej i opublikowanej prognozy lub szacunków wyników finansowych emitenta lub jego grupy kapitałowej, w przypadku gdy co najmniej jedna z prognozowanych lub szacowanych pozycji różni się o co najmniej 20% w stosunku do pozycji zamieszczonej w ostatniej przekazanej do publicznej wiadomości prognozie lub szacunku. Jednocześnie ani Regulamin ASO ani sporządzone do niego Załączniki nie zawierają żadnego nakazu publikowania przez spółki prognoz finansowych.

Z powyższego wynika, że spółka notowana na NewConnect nie ma w ogóle obowiązku publikowania prognoz finansowych. Natomiast jeśli już je opublikuje, to ma obowiązek publikacji każdej korekty tych prognoz. Należy uznać, że sam Regulamin ASO zakłada, że prognozy spółek mogą się nie spełnić i wobec czego będą wymagały korekty. Jaki zatem charakter mają prognozy finansowe spółki? Czy rzeczywiście mogą to być puste obietnice, z których spółka nie musi się wywiązywać?

 

Prognoza finansowa jest dokumentem przedstawiającym sytuację finansową firmy oraz planowane w przyszłości wyniki finansowe. Nie jest to jednak obietnica osiągnięcia założonych wyników. Stanowi ona pewnego rodzaju przewidywania spółki co do tego jak jej działalność będzie wyglądać finansowo w przyszłości. Mimo, iż jest ogłaszana publicznie nie można jej zatem traktować jako wiążącego zobowiązania, które w razie nie wypełnienia można by jakoś egzekwować od spółki bądź od osób ją sporządzających.

 

W przypadku nie osiągnięcia przez spółkę założonych przez nią celów najlepszym sposobem wyrażenia dezaprobaty wobec takiego stanu rzeczy jest głosowanie na walnym zgromadzeniu przeciwko udzieleniu absolutorium członkom zarządu, bądź nawet głosowanie za odwołaniem ze stanowisk osób odpowiedzialnych za niezrealizowanie założonych w prognozie wyników. Pewnym pośrednim skutkiem korekty prognoz finansowych, zwłaszcza jeśli są one znaczne w stosunku do pierwotnych przewidywań, jest utrata zaufania przez inwestorów do danej spółki. W interesie spółek jest więc, aby prezentowane przez nie prognozy finansowe były jak najbardziej rzetelne realne do zrealizowania przez spółkę.

 

Należy jeszcze wskazać, iż są możliwe sytuacje, kiedy spółkę albo konkretną osobę będzie można pociągnąć do odpowiedzialności z powodu publikacji prognozy finansowej. Dotyczyć one będą jednak bardzo rzadkich przypadków, kiedy publikacja prognozy finansowej stanowi manipulację w rozumieniu przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Na osoby dopuszczające się manipulacji mogą zostać nałożone sankcje zarówno administracyjne jak i prawne, istnieje ponadto możliwość dochodzenia od nich odszkodowania na drodze cywilnej. Mając na uwadze, że prognozy wyników są sporządzane zwykle na podstawie szczegółowych analiz, zwykle poprzedzonych badaniami dokumentów księgowych przez biegłych rewidentów bardzo trudno jest podejrzewać spółki o celową manipulację.

Prognozy wyników są niewątpliwie ważnym źródłem informacji o Spółce, nie rzadko mającym istotny wpływ na kurs jej akcji. Podejmując decyzje inwestycyjne warto jednak przeprowadzić również własną analizę sytuacji gospodarczej i finansowej spółki i na jej podstawie dokonać oceny zasadności prognoz finansowych spółki i ich wiarygodności.

 

Opracowanie:

 

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych